Ankara'da Yatağan İşçileriyle Dayanışma Eylemi

Yatağan Termik Santrali'nin özelleştirilmesine karşı bir süredir enerji ve maden işçileri önemli bir mücadele yürütüyorlar. Yakın zamanda yapılması planlanan ihalenin işçilerin tepkisinden ürken patronlar ve hükümet tarafından iki ay süre ile ertelenmesi işçilerin taleplerini karşılamıyor. İşçileri oyalayarak kendileri açısından daha elverişli bir zamanda özelleştirmeyi gerçekleştirmeye çalışanlara emekçilerin cevabı Ankara'ya yürümek oldu.

23 Ocak Perşembe günü Yatağan'dan yürüyüşle ayrılan işçiler otobüslere binip Ankara'ya hareket etmek istediklerinde polis tarafından durduruldular. Kimlik kontrolü bahanesiyle başlayan oyalama otobüslere el konulmasıyla sonuçlanınca işçiler trafiği keserek Ankara'ya yürümek istediler. Fakat daha sonra özelleştirmenin süresiz ertelendiği ve şirketlerin ihaleden çekilmekte olduğuna dair haberler üzerine işçiler Muğla'ya yürüdüler. Sabah saatlerinde işçiler Muğla merkezde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Zonguldak ve Soma'dan Yatağan işçileriyle güçlerini birleştirmek için Ankara'ya gelen maden işçileriyle Ankara'da Türk-İş'e bağlı sendikalarda örgütlü işçiler sabah saatlerinde Toros Sokak'da bir araya geldiler. Yaklaşık üç bin işçi özelleştirmelerin sona ermesi talebiyle Ankara'ya ulaşamayan Yatağan işçilerine destek için yürüdü. Özelleştirme İdaresi'nin önünde Kızılay yönüne doğru TOMA'lar ve Çevik Kuvvet barikatı ile polis yolu kesti. İsçiler ses aracı üzerinden konuşmalar yapan sendikacıları dinleyip zaman zaman slogan atarak özelleştirme ve baskıları protesto ettiler. Saat 12 civarında eylem sona erdirildi.

Yatağan işçilerinin Ankara'ya ulaşmaları ve coşkulu kararlılıklarını eyleme taşımaları hükümeti iyice sıkıştıracaktı. Hatta işçilere olası bir polis saldırısı etkisi Tekel'in çok daha ötesine geçen bir işçi hareketliliğine yol açabilirdi. İşçilere ve emekçilere hayatı dar eden, baskıcı ve hırsız hükümetle hesaplaşmak için yerel seçimleri beklemeye gerek yok. Yürünecek yolu Yatağan işçileri gösteriyor.