Ankara’da Sivas anması yapıldı

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’taki Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 insan, katliamın 24. yıldönümünde Alevi derneklerinin çağrısı ile Ankara’da anıldı. Anmaya aralarında Devrimci İşçi Partisi’nin de olduğu siyasi partiler ve dernekler de katıldı.

Hayatını kaybedenleri anmak ve katillerden hesap sorulması için Kurtuluş kavşağında toplanan kitle, önce Kolej Meydanı’na kortejler halinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca sık sık “Sivas’ı unutma, unutturma”, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Kolej’de gerçekleşen miting, ölenler için saygı duruşuyla başladı ve ardından ölenlerin isimleri teker teker okundu. Mitingde Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Bülent Kaya ile katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri adına Kalender Akça birer konuşma gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda Madımak Oteli’nin bir utanç müzesi oluncaya kadar mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

Konuşmaların ardından Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevi Semah Ekibi bir semah gösterisi düzenledi. Anma etkinliği, Malik İnci ve Grup Devinim’in sazıyla, sözüyle gösterdikleri performansın ardından sona erdi.