Ankara'da Greif İşçileriyle Dayanışma Eylemi

İçerisinde Devrimci İşçi Partisi’nin de yer aldığı Ankara Greif İşçileriyle Dayanışma Platformu, 18 Nisan Cuma günü Güvenpark’ta 19:00’da gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla bir kez daha direnişçi işçilerle dayanışmayı yükselti.

Yapılan açıklamada Greif işçilerinin tüm işçi sınıfının başına çöreklenmiş taşeron belasına karşı aylardır her türlü zorluğa karşın mücadele ettiği,  tüm işçi sınıfı adına direndiği ve işçilerin kazanımının hepimizin kazanımı olacağı vurgulanarak tüm emek dostlarına dayanışma çağrısında bulunuldu. Ardından pek çok sendika, parti ve devrimci kurumun imzacısı olduğu deklarasyon metni ve imzacılar okundu. Metinde, imzası bulunan kurumlar olarak Greif işçileriyle dayanışma içinde olunacağı ilan edildi.

Basın açıklamasının ardından, günlerdir Ankara’da Özelleştirme İdaresi karşısındaki Kurtuluş Parkı’nda bekleyişlerini sürdüren ve Cuma günü bir kez daha polisin saldırısına maruz kalan Yatağan işçilerini ziyaret etmek üzere Sakarya’da bulunan Türk-İş binasına yürüyüşe geçildi. Sendika binası önüne gelindiğinde Maden-iş Sendikası Yatağan şube başkanı Süleyman Girgin bir konuşma yaptı. Girgin yaptığı konuşmada, hak arayan herkesin marjinal ilan edildiğini, yatağan işçilerinin de artık marjinal olduğunu, özelleştirmenin ne demek olduğunu görmek için Seyitömer’e bakmak gerektiğini ifade etti. Ayrıca işçilerin 30 Nisan’a kadar Kurtuluş Parkı’nda olacağını ertesi gün ise Ankara’da 1 Mayıs’a katılacağını belirtti.