Ankara’da 10 Ekim anmasına saldırı

10 Ekim katliamının ikinci yıldönümünde, Ankara Tren Garı önünde katliamı protesto etmek ve hayatını kaybedenleri anmak amacıyla düzenlenecek eylem engellendi. Sabahın erken saatlerinde valilik kararıyla tren garına çıkan tüm yollar polis tarafından kapatıldı.

Katliamda yakınlarını kaybeden aileler, yaralananlar, siyasi partiler ve emek örgütleri saat 09:00’da toplanarak polisin baskısına rağmen gar önüne gitmek istediler. Polis geçişe izin vermediği gibi plastik mermi ve gazla kitleye saldırdı. Kitle saldırının ardından basın açıklaması yapmak için İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) önünde toplanmak üzere yürürken de gazlı ve fiziki saldırı devam etti. Polis oda önünde slogan atılmasına izin vermeyerek burada da biber gazı kullandı.

Bunun üzerine ailelerle birlikte İMO toplantı salonunda bir basın açıklaması yapıldı. 10:04’te düzenlenen saygı duruşu ile hayatını kaybedenler anıldı. Anma ve eylemler sırasında da 10 Ekim katliamının sorumlularından er ya da geç hesap sorulacağı dile getirildi.

Etkinliğin sonlandırılmasının ardından dağılma sırasında yürürken Güvenpark civarında slogan atanlara da polis saldırdı. Gözaltına alınanlar oldu.