Ankara Üniversitesinde “Hayır gitmiyoruz” diyen akademisyenlere polis saldırdı

686 sayılı KHK ile çok sayıda kamu emekçisinin ihraç edilmesi üzerine ülke genelinde pek çok eylem ve etkinlik düzenlenmesi kararı alındı. Özellikle Ankara, Marmara, Yıldız Teknik, Osmangazi ve Anadolu Üniversitelerinde yapılan emekçi kıyımlarına karşı yükselen tepkiler zor kullanılarak bastırılmaya çalışılıyor.

Akademisyenlere yönelik tasfiyenin merkezi haline gelen Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Yerleşkesi’nde Eğitim-Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi’nin “#HayırGitmiyoruz” çağrısıyla gerçekleşecek olan büyük buluşma saatlerce süren polis ve özel güvenlik müdahalesiyle engellenmeye çalışıldı. Ankara Üniversitesi hocaları ve öğrencileri dahil akademisyenler, milletvekilleri, sendikacılar, desteğe gelen diğer insanlar sabah saatlerinden itibaren polisin kuşatmaya aldığı yerleşkeye alınmadı. Girmek isteyenlerden bazıları darp edildi. Polis saldırısı sonucu aralarında akademisyenler Mehmet Yıldırım, Oktay Aydın, Nuray Türkmen, Oktay İnce, İlke Çile, Emre Can Denizhan'ın ve öğrencilerin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı. Polis eş zamanlı olarak Cebeci Kampüsü içerisindeki kitleye de saldırdı.

Saldırılar üzerine Cebeci Kampüsündeki kitle yerleşke içerisinde, dışarıda kalan kitle ise Mülkiyeliler Birliği önünde basın açıklaması yaptılar. Eylem programında yer alan forum Cebeci Kampüsünde düzenlendikten sonra iki kitle buluşarak gözaltına alınan akademisyen ve öğrencileri alacaklar. Boğaziçi Üniversitesinde ise gün içinde başlayan eylem ve açık ders sona erdi. Akşam 19:00’da Kadıköy Rıhtım’da “Hayır susturulamaz, üniversite teslim olmaz!” şiarlı bir eylem örgütlenecek.