Alkım Kitabevi/Kafka Kafe'de işçilere saldırı

31 Ekim günü saat 11:00'de Kadıköy'de bulunan Alkım Kitabevi/Kafe Kafka'da 2 aydır maaşlarını alamayan işçiler,  "Maaşımı alamıyorum, hizmeti durduruyorum" t-shirtleri giyip servis yapmadılar. Bunun üzerine işçileri kafeden çıkarmak isteyen özel güvenlik ve sivil polisler işçilerin bulunduğu teras katına çıktılar. İnsan Kaynakları, Muhasebe ve Kafka Kafe Müdürleri direnişe geçen işçilere, işten çıkarıldıklarını ve kafeden çıkmaları gerektiğini söyledi. İşçiler ise  iş durdurma eylemini sürdüreceklerini, iş akitlerinin sonlandığına dair belgeyi ve alacaklarının verildiği ana dek direnişlerini sürdüreceklerini belirttiler. Direnişe içerideki çalışanlarla birlikte diğer kitabevi çalışanlarının da destek vermesiyle Alkım Kitabevi kepenklerini indirdi.

1 günlük direnişin ardından işçilerle uzlaşmak zorunda kalan kitabevi, işçileri maaşlarını ödemeyi kabul edip işçileri işe geri aldı. Ancak 1 Kasım günü müdür işçilerden, işyerinde asansör olmasına rağmen kitabevinin alt katında yer alan kolileri 5.kata merdivenle çıkarmalarını istedi. Bununla da yetinmeyen müdür, merdivenin başında bekledi ve işçilerin çok yavaş hareket ettiğini söyleyip mobbing uygulamaya kalktı. İşçiler bu duruma itiraz edince de önce bir işçiyi merdivenden itti, daha sonra da küçük bir odaya çekip dövmeye kalktı. Bu durumun ortaya çıkmasıyla birlikte kitabevinin önüne desteğe gelen kitleye özel güvenlik saldırdı. Ancak desteğe gelenlerin kalabalık olmasıyla kaçmaya çalışan güvenlik, bir destekçinin kafasına telsizini fırlattı ve kafasını yardı.

Yaşanan bu saldırıdan sonra akşam saatlerinde destek için toplanan kitle bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı kitle adına işçilerin avukatı yaptı. Yapılan açıklamada yaşananlar özetlenirken, saldırının işçilere yapılan bir işkence olduğunun altı çizildi, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Özel güvenlik ve müdür saldırılarında yaralanan toplam iki kişi tedavi edilmek üzere hastaneye götürüldü.