Aliağa Belediyesi’nden atılan işçilerden basın açıklaması

Aliağa Belediyesi’nde 31 Mart yerel seçimlerinde, ikinci dönemde de seçilen MHP’li belediye geçtiğimiz günlerde önce 6, birkaç gün sonra 15 işçiyi işten çıkardı. Belediye gelirlerinin düşmesi ve iş gücü imkânının azalması gerekçesiyle işten atılan işçiler, 11 gündür direniş çadırlarının bulunduğu Demokrasi Meydanı’nda yaşanan kıyımı protesto etmek amacıyla 30 Mayıs Perşembe günü basın açıklaması gerçekleştirdi.  

Basın açıklaması emek örgütlerinin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve Aliağa halkının katılımıyla gerçekleştirildi. Açıklamadan önce işten atılan işçiler coşkulu halaylar ve sloganlarla mücadelelerini büyütme çağrısı yaptılar. Ardından DİSK’e bağlı Genel-İş sendikası şube başkanı yaşananlar ile ilgili bilgi verdi. İşten çıkarmaların öncesinde ağırlıklı olarak büro personeli olan 200’e yakın işçinin başkanlık genelgesiyle, iş kanununa aykırı şekilde hiçbir deneyimlerinin olmadığı park bahçe, temizlik, bayındırlık işlerinde çalıştırıldığını, adeta sürgün edildiğini söyledi. Belediye tarafından görüşme taleplerinin kabul edilmediğini, diğer belediye çalışanlarının atılan arkadaşlarına destek vermesi durumunda işten atılmakla tehdit edildiğini belirtti. Açıklamaya başlamadan direnişe destek veren siyasi partiler ve emek örgütlerini selamlayan şube başkanı, kendilerini 11 gündür yalnız bırakmayan Devrimci İşçi Partisi’ne de ayrıca teşekkür etti.

Basın açıklamasını sendika adına Genel-İş İzmir 5 No’lu şube sekreteri okudu. Basın açıklamasında, atılma gerekçelerinin asılsız olduğu, esas gerekçenin işçilerin genellikle Kürt ve Alevi kökenli olup siyasal açıdan belediye başkanını desteklememesi olduğu vurgulandı. İşçilerin işlerine geri alınması için yasal sürecin başlatıldığı, ayrıca işçilerin kendileri ve çalışan diğer arkadaşlarının atılmaması için direnişe devam edecekleri belirtildi. 

Kalabalık ve coşkulu geçen basın açıklaması sırasında sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” ve “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganları atıldı. İşçiler, emekçi Aliağa halkını mücadeleye destek vermeye çağırırken direnişin kararlılıkla devam edeceği vurgusu yapılarak basın açıklaması sona erdi.