Aliağa Belediyesi'nde işten çıkartmalar devam ediyor

  Nisan ayından bu yana 179 işçinin işine son verildiği Aliağa Belediyesi'nde, 5'i iş yeri temsilcisi olmak üzere toplam 8 işçinin daha işine son verilerek işten atılan işçilerin sayısı 187'ye ulaştı.

  Kürt ve Alevi oldukları için işten atılan, bir kısmı sürgüne gönderilen ve mobinge maruz kalan işçiler, Aliağa Demokrasi Meydanı'nda işlerine geri dönmek için direniş çadırı kurarak direnişe geçtiler. Direniş kararlılıkla devam ederken belediye başkanı daha fazla işçi çıkartarak, alicengiz oyunlarıyla işten çıkarttığı işçilerin bazılarına protokol imzalatarak mücadeleyi kırmaya çalışmıştı.

İşçiler mücadeleyi büyütüyor!

  Nisan ayından beri mücadele bayrağını düşürmeyen işçiler çeşitli eylem ve basın açıklamaları düzenledi. Direnişe ivme kazandırmak ve İzmir'in bütün emekçi halkının desteğini almak amacıyla Buca, Konak, Bornova ve Karşıyaka Belediye işçileri de eyleme geçti. Genel-İş Sendikası'nda örgütlü işçiler mesai bitiminde basın açıklaması düzenleyerek arkadaşlarının bir an önce işe alınmasını talep ettiler. Aynı zamanda "Aliağa'da işçi kıyımına dur de" sloganıyla imza kampanyası başlattılar. Basın açıklamalarında MHP'li Belediye Başkanı Serkan Acar'ın "Ben yetkiyi halktan aldım. İstediğimi alır,istediğimi çıkarırım." şeklindeki işçi düşmanı tavrını teşhir ettiler.

  "Aliağa işçisi yalnız değildir" pankartı açarak belediye önünde toplanan Bornova Belediyesi işçilerinden bir sözcü "Aliağa Belediye işçisine yapılmış saldırı aynı zamanda bize yapılmıştır. Bu kavgada sınıf kardeşlerimizle birlikte Aliağa Belediyesi işçilerinin yanında olduğumuzu büyük bir kararlılıkla belirtmek isteriz" diyerek işçilerin mücadelelerini sahiplendiklerini, işten atılan bütün işçiler adına direneceklerini belirtti.