Aliağa Belediyesi işçilerinin direnişi sürüyor

Aliağa Belediyesi işçilerinin direnişi sürüyor

Aliağa Belediyesinin çeşitli birimlerinde çalışan önce 6, daha sonra 15 işçinin iş akitleri Aliağa Belediyesi tarafından tek taraflı olarak geçtiğimiz günlerde feshedildi. Muhasebe biriminden gelen bir telefon ile işlerine son verildiğini öğrenen işçilere, işten çıkarılmalarına ilişkin hiçbir gerekçeli karar gösterilmezken işçilerin belediye ile görüşme talebi her seferinde reddedildi. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeniden belediye başkanı seçilen Serdar Acar, bu kıyıma 200’e yakın büro işçisini görev tanımlarının dışında olan temizlik, park bahçe, bayındırlık gibi yerlere hiçbir işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri almaksızın sürgün ederek başladı. Sürgün ve yıldırmaların işçileri istifaya ya da emekli olmaya zorladığı ise işçiler tarafından bilinen bir gerçek.

DİSK’e bağlı Genel-İş sendikasında örgütlü işçiler, birçoğunun en az yedi yıldır çalıştığını ve atılma gerekçelerinin mevcut belediye başkanını siyasi olarak desteklememeleri olduğunu dile getirdi. Atılanların özellikle Kürt ve Alevi işçiler olduğunu belirten işçiler bir önceki yerel seçimlerin ardından uygulanan siyasi nedenli bu kıyımın kendileri ile sürdürüldüğünü ifade etti. Genel-İş İzmir 5 No’lu şube başkanı, patron ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda kendisine, atılan işçilerin çalışmalarında herhangi bir aksama olmadığını, işçilerin işlerini iyi yaptıklarını ve işten atılma sebebinin belediyenin tasarrufa gitmesi olduğu söylendi. İşçiler ise belediyelerin borç batağında olmasının sorumlusu olmadıklarını, tasarruf yapılmasının aksine çıkarılan işçilerden sonra işe alımların devam ettiğini belirtti.

İşçiler, işlerine geri dönene kadar direnişe devam edeceklerini, direnişlerinin 11. gününde yaptıkları basın açıklamasında bir kere daha gösterdi. Sadece kendileri için değil, başka arkadaşları da işten atılmasın diye bu direnişe devam edeceklerini vurguladılar. İşçiler kent meydanında haklı mücadelelerini duyurmak, Aliağa halkının desteğini almak ve bir an önce işbaşı yapmak için mücadelelerini kararlılıkla sürdürüyorlar.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Haziran 2019 tarihli 117. sayısında yayınlanmıştır.