Aksaray'da barış eylemi

Barış Bloku, Barış Yürüyüşü'nün Valilik kararıyla yasaklanmasından sonra Aksaray'da kitlesel basın açıklaması kararı almıştı. Bugün, 26 Temmuz Pazar günü, Aksaray Meydanı'nda Barış Bloku bileşenleri kitlesel bir eylem düzenlediler.

Saat 16.00'da başlayan eylemden önce Blok bileşenleri ve eylem görevlileri, saat 15.00'den itibaren Aksaray Meydan'da hazır bulundular. Kitlenin az olduğu saatlerde polis iki kez provokasyon yarattı. Kitlenin tavizsiz duruşu sebebiyle polis istediği gerginliği yaratamadı. Alanın girişi, çevik ve sivil polis ile TOMA'larla kapatıldı. Aksaray Metro'nun kepenkleri eylemden bir saat önce indirildi. Alana girişlerde polis araması yapıldı. Topluca alana giren DİP'lilerin çantaları defalarca aranmak istendi. Bu esnada polisle DİP'liler arasında itişme yaşandı. Polisin keyfi tutumu yüzünden alana girişlerde birçok kere tartışma ve itişmeler meydana geldi.

Eylemde boyunca "Katil devlet hesap verecek!", "Katil IŞİD, işbirlikçi AKP!", "Yaşasın devrimci dayanışma!", "Devrim şehitleri ölümsüzdür!" sloganları atıldı. Eylem alanında, büyük boy barış bayraklarının yanı sıra barış/aşiti/peace yazan dövizler de taşındı. Basın açıklamasını Blok adına Nuray Sancar okudu. Açıklamada, "Seçim yenilgisini, seçim barajının demokrasi ve barış güçlerince yıkılmasını, Suriye ve Ortadoğu politikalarının iflasını ve Rojava’daki Kürt özgürlük hareketinin kazanımlarını hazmedemeyen muktedir, ülkeyi baskı politikalarıyla rehin almak istiyor. Kaybettiklerini erken seçimle telafi etmek istiyor. İçte ve dışta topyekun bir savaş ortamından nemalanmak istiyor” dedi.

Açıklamadan sonra eylem sona erdi.