Akdeniz Üniversitesi'nde Yolsuzlukla Mücadele Platformu masa çalışması yaptı

Akdeniz Üniversitesinde "Yolsuzlukla Mücadele Platformu" tarafından “Bu üniversitede yolsuzluk yapılıyor. Haberin var mı?” ana sloganı ile bir çalışma başladı.

Hatırlanacaktır kısa bir süre önce RedHack YÖK’ün sitesini hackleyerek üniversitelerle ilgili yolsuzluk belgelerini açıklamıştı. Açıklanan belgelerin bir kısmı Akdeniz Üniversitesi ile ilgiliydi. Daha ilk günden yani belgeler açıklandıktan hemen sonra Akdeniz Üniversitesinde eylemler örgütlenmiş ve o eylemler sonrasında kararlı duruşlarını dile getiren öğrenciler işin peşini bırakmayacaklarını gösteriyorlar.

Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, yolsuzlukları yapanları da yaptıranları da teşhir etmeye devam ediyorlar. Bu amaçla 11 Mart 2013 Pazartesi günü Olbia çarşısı girişinde masa çalışması yapıldı. Akdeniz Üniversitesi kampüsü içinde masa çalışması uzun bir zamandır, polis ve Özel Güvenlik Birimlerinin baskıları nedeniyle yapılamıyordu. Yolsuzlukla mücadele platformunun başlattığı bu çalışma hem mücadelenin bitmediğini hem de kaybedilen mevzilerin kazanılması anlamında önemli bir duruş sergiliyor. Aktif bir şekilde dağıtılan bildirilerden, sesli ajitasyonlara ve yapılan referandum çalışmasına tüm çalışma, öğrenciler tarafından destek gördü. Referandum kampanyası ile öğrencilere “Yolsuzluk yapanlar görevden alınmalı mı?” sorusu soruldu.

Çalışma boyunca ÖGB ve sivil polislerin baskı uygulamak için fotoğraf çekerek yapmış oldukları taciz hiçbir şekilde engelleme yaratmadı. Yaklaşık 4 saat süren çalışma sorunsuz bir şekilde sonlandırıldı.

Yolsuzlukla mücadele platformu bir hafta boyunca “Bu üniversitede yolsuzluk yapılıyor. Haberin var mı?” sloganıyla üniversitenin farklı yerlerinde çalışmalarına devam edecek. Aynı zamanda 15 Mart 2013 Cuma günü saat 12.15’te Olbia rektörlük çıkışından başlayan bir yürüyüş gerçekleştirilecek. Yolsuzlukla Mücadele Platformu bileşenleri ise Devrimci İşçi Partili Öğrenciler, Genç-Sen, Öğrenci Kolektifleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş.