Akdeniz Üniversitesi'nde YÖK protestosu

Akdeniz Üniversitesi öğrencileri 12 Eyül 1980 darbesinin ürünü YÖK’ün kuruluşunu protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Saat 12:00’da Akdeniz Üniversitesi Olbia Rektörlük girişinde toplanan üniversite öğrencileri “Darbenin YÖK’üne, Sarayın savaşına karşı direnişe” yazılı pankartın arkasında yürüyüşe geçti. Olbia Çarşısı içerisinde sık sık “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak!” “eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim!” sloganları atıldı. Olbia Çarşısı içinde bulunan öğrenci ve işçilerden alkışlarla destek gören öğrenciler, yürüyüşü Olbia İş Bankası önünde tamamladı.

Olbia İş Bankası önüne ulaşan kitle, Ankara katliamının ay dönümü olması sebebiyle katliamda kaybettiğimiz tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yaptı. Basın açıklamasında, “Üniversite içindeki yemekhane, yurt, fakülte ve diğer hizmet binaları ve çevresinde güvencesiz çalıştırılan taşeron işçi ve emekçiler de her geçen gün sömürülmeye devam ediyor. Bununla beraber öğrencilere soruşturma açma baskısıyla akademik yükselmelere keyfi engellemeler getirerek ve bununla da yetinmeyip YÖK’ü siyasi ideolojisine ters düştüğü için işten atılmalarla tehdit edilen öğretim üyeleri de aynı safta yer alarak taleplerini dile getirmek için mücadele ediyor.” sözleriyle üniversite içindeki tüm bileşenlerin YÖK’e karşı mücadele ettiğine vurgu yapıldı. 

Basın açıklaması, "Biz Akdeniz Üniversitesi öğrencileri olarak, bizi darbelere rağmen o darbenin ürünü olan YÖK’e rağmen hala yıldıramamış olan siyasi muhataplara eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim talebini gerçekleştirene kadar mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz” sözleriyle sona erdi. Basın açıklamasının ardından eylem “Üniversiteleri YÖK’ten temizle” sloganları eşliğinde sona erdi.