Akdeniz Üniversitesi'nde bir gün iki eylem

 

Akdeniz Üniversitesi’nde “Bu üniversitede yolsuzluk yapılıyor. Haberin var mı?” ana teması ile 11 Mart 2013 Pazartesi günü masa çalışmasıyla başlayan süreç 15 Mart 2013 Cuma günü üniversite içinde yapılan bir yürüyüşle devam etti.

 Olbia rektörlük çıkışında toplanan öğrenciler, basın açıklamasının yapılacağı Olbia İş Bankası önüne “Rektör istifa”, “Yolsuzluğun yolunu keseceğiz”, “Yolsuzluk yolunuz, İstifa sonunuz ” sloganlarıyla yürüdü. Basın açıklamasını Yolsuzlukla Mücadele Platformu adına yoldaşımız Cihan Yılmaz okudu. Açıklamada, üniversite içerisine yapılan inşaatlardaki ihalelerin akrabalara, eşe dosta, cemaate yönlendirildiği, girmediği dersin parasını alan hocaların olduğu,  üniversite kadrosuna torpille alınanların olduğu, rektörün oturacağı eve 270.000TL harcandığına kadar bir dizi rapor bulunduğu belirtildi. Aradan geçen onca güne rağmen rektörlük ve üniversite yönetiminin sessizliğini koruduğunu, rektör ve üniversite yönetiminin derhal bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapması gerektiği açıklandı. Açıklamanın devamında adı yolsuzlukla anılan herkesin görevden alınıp yargılanmasına dek Yolsuzlukla Mücadele Platformu'nun mücadelesinin devam edeceği belirtildi.

Basın açıklamasının sonunda geçtiğimiz pazartesi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde yemekhane fiyatlarını protesto ettikleri için ÖGB’nin (Özel Güvenlik Birimi) saldırısına maruz kalan öğrencilerin mücadelelerine de destek mesajı verildi.

Yolsuzlukla mücadele platformu bileşenleri; Devrimci İşçi Partili öğrenciler, Genç-Sen, Öğrenci Kolektifleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş.

Üniversitede aynı gün içinde Yurtsever Devrimci Demokrat Gençlerin örgütlediği Halepçe anması yapıldı. Saat 13:00’te merkezi yemekhane önünde toplanan kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından Öğrenci Evi'ne doğru yürüyüşe geçildi. Eylemin biteceği alana yaklaşan kitle ÖGB barikatı ile karşılaştı. “ÖGB defol, üniversiteler bizimdir”, “Öğrenciye değil, çetelere barikat” , “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ile ÖGB teşhir edildi. Görüşmelerin ardından barikat kaldırıldı ve tekrar yürüyüşe geçildi. Öğrenci Evine gelen kitle sloganlarla eylemi sonlandırdı.   Devrimci İşçi Partili öğrenciler eyleme destekçi olarak katıldılar

Haberin videosu için tıklayın.