Akdeniz Üniversitesi'nde 8 Mart eylemi

 

Akdeniz Üniversitesi’nde üniversiteli kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bir eylem gerçekleştirdiler.

Akdeniz Üniversiteli kadınlar saat 12.00'de Olbia Rektörlük çıkışında buluştular. Yürüyüşe başlamadan önce hep birlikte kadın şarkıları söyleyen kadınlar, halaylar çekerek eylemlerine başladılar.  Saat 12.30'da Olbia rektörlük çıkışından yürümeye başlayan kadınlar, sık sık “Yaşasın 8 Mart, yaşasın örgütlü mücadelemiz!”, “Özgürlük sokakta, kadınlar kavgada!”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor!”, “Cinsiyetçi eğitim istemiyoruz!”  sloganlarını attılar. Yürüyüş sonunda Olbia İş Bankası önüne gelen kadınlar burada bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasına başlamadan önce Rosa Luxemburg, Clara Zetkin, Berfo Ana, Sakine Cansız, Ayşe Paşalı, Meral Güneri ve erkek egemen zihniyetin kurbanı olan emek ve özgürlük mücadelesinde yitirilen bütün kadınlar için saygı duruşuna geçildi. Ardından okunan basın açıklamasında devletin, kadınların bedeni, cinselliği ve doğurganlığı üzerinden söylem ve politika ürettiği bir süreçle karşı karşıya olunduğu ve tüm bu politikaların üniversite içerisinde de var olmaya devam ettiği vurgulandı. Üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin cinsiyetçi söylemleri, akademik kadrolardaki erkek egemenliği, kampüs içerisinde üniversiteli kadınların sürekli maruz kaldığı taciz ve tecavüz, erasmus değişim programıyla Türkiye’ye gelen üniversiteli kadınlara yönelik tacizler ve özellikle Kürt üniversiteli kadınların ve LGBT bireylerinin kampüs içerisinde yaşadıkları baskının erkek egemenliğin bir ürünü olduğu belirtildi.

Basın metni şu cümlelerle son buldu: “Bizlere yasak etmeye çalıştıkları, sokaklar da dâhil amfide, yurtta, okulda, kısacası yaşamın her alanında hayatta, karar da bizim diyerek haykırmaya, kadın düşmanlarına karşı haklarımızı talep etmek için sokakta olmaya devam edeceğiz.”

Basın metninin okunmasının ardından Cumartesi Annelerini konu alan bir tiyatro gösterisi ve devamında müzik dinletisi gerçekleştirildi. Olbia çarşısını şenlik alanına çeviren kadınlar, şarkılar ve halaylarla eylemlerini sonlandırdılar.