Akdeniz Üniversitesi'nde 6 Kasım eylemi

Akdeniz Üniversitesi’nde bu sene iki tane ayrı YÖK’e karşı eylem yapıldı. Devrimci İşçi Partili Öğrenciler’in katılımcısı ve örgütleyicilerinden birisi olduğu “YÖK ayrıştırıyor, biz birleştiriyor” etkinliği için saat 12:00’de Akdeniz Üniversitesi şenlik alanında öğrenciler toplanmaya başladılar. Şenlik alanında toplanma başlarken aynı zamanda alan platformun bileşeni olan öğrenci örgütlerinin pankartları tarafından süslendi. Devrimci İşçi Partili Öğrenciler alana “İşçi öğrenci elele mücadeleye” yazılı bir pankart astı.

Saat 12:30’da ise Öğrenci Kolektifleri ve FKF’nin örgütleyicisi olduğu YÖK eylemi başladı. Bu eylemin önü Yakut Çarşısı çıkışında ilk önce özel güvenlikler daha sonra ise çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Polisin kısa süreli müdahalesi sonrasında barikatın önünde bekleyiş başladı. Polis müdahale anonsu yapmasının ardından Devrimci İşçi Partili Öğrenciler’in de bileşeni olduğu platform Öğrenci Kolektifleri ve FKF’nin örgütleyicisi olduğu eyleme desteğe gitti. Polis barikatının önünde bekleyiş iki platform tarafından beraberce yapıldı. Yarım saat süren bekleyişin ardından Öğrenci Kolektifleri ve FKF’de karar alarak “YÖK ayrıştırıyor, biz birleştiriyoruz” etkinliğine katılma kararı alarak hep beraber şenlik alanına sloganlarla geçildi.

Şenlik alanına ulaşıldıktan sonra YÖK’ü anlatan kısa bir sunumla beraber etkinlik başladı. Sunumun ardından müzik dinletisi yapıldı ve ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının ardından öğrenciler tarafından hazırlanan tiyatro gösterisi sergilendi. Tiyatro gösterisinin ardından halaylar çekildi. Halay çekildiği sırada eyleme alanının dışından eylem alanına taş atıldı. Provakasyon girişimi yapan bireylerin üzerine doğru hareketlenen öğrencilerin önüne tekrardan polis ve özel güvenlik tarafından barikat kuruldu. Öğrenciler saldırıyı püskürttükten sonra eylemi ve etkinliği halaylar ve sloganlarla sona erdirdi.

Eylem sırasında “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “YÖK, polis, medya  bu abluka dağıtılacak”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Yaşasın öğrenci dayanışması”, Öğrenciye değil çetelere barikat”, “Katil polis üniversiteden defol” sloganları atıldı.