Akdeniz Üniversitesi öğrencileri Soma'nın hesabını sormak için katilleri koruyan barikatın üstüne yürüdü

Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde Soma ve Reyhanlı katliamlarını anmak ve katillerden hesap sormak için Yakut Çarşısı'nda bir araya gelen üniversite öğrencileri Olbia'ya yürümek istediler, ancak ardı ardına güvenlik ve polis barikatıyla karşılaştılar. Bu barikatların katilleri korumak için kurulduğunu söyleyen öğrenciler yürüyüşte ısrar etti. Özel güvenliği aşan öğrenciler polis barikatına yüklendi. Aralarında 4 DİP'li öğrencinin bulunduğu 11 öğrenci polis tarafından darp edilerek ve ters kelepçeyle göz altına alındı. 

Gözaltına alınanlar dışında da çok sayıda öğrenci darp edildi ve yaralandı. Polis daha sonra kampüste ve fakültelerde gözaltı yapmak için adeta ava başladı. Akdeniz Üniversitesi öğrencileri gözaltıları protesto etmek için Olbia Çarşısı'nda yürüyüş ve açıklama yaptı. Açıklamada gözaltıların serbest bırakılması talep edildi, öğrencilerin katliamların hesabını sormakta kararlı olduğu ifade edildi.

Gözaltına alınan DİP'li öğrenciler avukatları aracılığıyla şu mesajı gönderdiler: "Bizler iyiyiz yoldaşlar. Hepimizin morali yüksek. İşçiler için 301 kere ölmeye hazırız! Sadece Soma'nın işçileri için değil, tüm işçiler için de mücadele ediyoruz. Yeryüzünden yeraltına, selam olsun Soma'ya!"

Öğrenciler Uncalı Güvenlik Şube'de tutuluyor. Devrimci İşçi Partisi saat 18:00'de Soma katliamını anmak ve saldırıları protesto etmek için Kapalıyol Havuz'da eylem düzenleyecek.