Akdeniz Üniversitesi Dicle Üniversitesi'yle dayanışma eylemi

17 Nisan 2014 Perşembe günü Akdeniz Üniversitesi'nde Dicle Üniversitesi'nde yapılan polis saldırısını protesto etmek için toplanan öğrencilerin önüne Çevik Kuvvet ve üniversitenin Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) görevlileri tarafından barikat kuruldu.

Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan çağrı ile 12:00'da Gözleme Evi'nde buluşan öğrenciler, toplanmanın ardından Olbia Çarşısı'na doğru sloganlarla, alkışlarla ve ıslıklarla yürüyüşe geçtiler. Henüz 10 metre yol kat etmişken ÖGB'nin kurduğu barikat, Çevik Kuvvet desteği, 2 adet TOMA ve 1 adet Akrep ile karşılaşan öğrenciler sloganlarının gücünü artırarak, daha gür sesle yürümeye devam etmek istediklerini açıkladılar. Barikat önünde oturma eylemine başlayan öğrenciler "Öğrenciye Değil Çetelere Barikat!", "Dicle'den Kıbrıs'a Direnişe Bin Selam!", "Katil Polis Üniversiteden Defol!", "İsyan Devrim Özgürlük!", "Biji Berxwedana Dicle!", "Polis Simit Sat Onurlu Yaşa!", "Serhildan Şoreş Azadi!", "Kürdistan Goristan Ji Bo Faşistan!" sloganları attı. Ardından tekrar ayağa kalkan öğrenciler yürüyüşlerinin rotasını değiştirerek Yakut Çarşısı içerisine doğru yürüdüler.

Sloganlarla devam eden yürüyüşte, çarşının yemekhanesine de girildi ve Yakut Çarşısı'nın tamamında yürüyüşünü gerçekleştiren öğrenciler, çarşının ana giriş kısmında basın açıklaması okundu. Basın açıklaması boyunca ÖGB ve sivil polisler uzaktan takibe devam ettiler. Basın açıklaması sonrasında büyük bir halay kuran öğrenciler, türküler eşliğinde halay çekip tüm faşist saldırılara göndermede bulundular.

Halay bittikten sonra sona eren eylem sonrası dağılan öğrenciler, Gözleme Evi'ne doğru yöneldiler. Bu sırada Gazeteci Topluluğu'ndan 3 öğrenci Sağlık Hizmetleri MYO önünde bekleyen Çevik Kuvvet'in yayvan tavırlı bekleyişini fotoğraflamak istedikleri sırada sivil polis amiri tarafından önce sözle, sonra üste yürüme şeklinde tacizlerde bulundu. Hararetli sözlü tartışma sırasında gözaltına alınmak istenen Gazetecilik Topluluğu'na üye bir kişi, baskılar ve karşı tepkiyle önlendi. Bu sırada tartışmalar üzerine ÖGB ve Çevik Kuvvet'in hareketlenmesiyle Gözleme Evi önünde bekleyişlerini sürdüren öğrenciler olay yerine doğru hızlıca akın ettiler. Fakat sözlü sataşmalardan başka bir durum söz konusu olmadı. Bir süre daha Gözleme Evi önünde bekleyişini sürdüren kitle sorunsuz bir şekilde dağıldı.