Akdeniz Üniversiteli Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yürüdü

Akdeniz Üniversiteli Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlamak için 6 Mart saat 12.00da Olbia Çarşısı İş Bankası önünde toplandı.

Etkinlik büyük coşku ve halaylarla başladı. Kadınlar, eylem alanında kendi el emekleriyle “Yaşasın 8 Mart” yazan renkli bir pankart taşıdılar. Daha sonra etkinliğin ana sloganı olan “Sustukça ölüyoruz yaşamak için isyandayız” yazan pankartın arkasında toplanan kitle Olbia Çarşısı’ndan ilk önce KYK yoluna yürüyüşe geçti.

Yürüyüş esnasında çarşı içerinde ki öğrenciler, işçi ve emekçiler alkışlarıyla kadınlara destek verdi. Sıklıkla “Özgecan’ı unutma unutturma!”, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” şeklinde sloganlar atıldı.

Yakut Çarşısına ulaşan kitle çarşı girişinde basın açıklaması yaptı. Türkçe ve Kürtçe okunan basın açıklamasında üniversiteli kadınların sorunları ve taleplerine değinilirken son yıllarda artan kadın cinayetleri ve tecavüzleri, erkek şiddeti konuları da yer aldı. Yıllardır üniversitenin ışıklandırılması, akşam saatlerinde üniversite içinde ki ulaşım sıkıntıları bir kez daha dile getirildi. Ayrıca basın açıklamasında 2014 Kasım ayı organize sanayi bölgesi tekstil bölümünün kazan dairsinde çıkan patlama sonucu hayatını kaybeden 3 işçi kadın anıldı. Akdeniz Üniversiteli kadınlar basın açıklamasında Rojava’da direnen kadınları da andı ve mücadelelerini selamladı.

Basın açıklamasının ardından etkinlik, türkü ve halaylarla devam etti.  Halayların ardından hep bir ağızdan atılan “Yaşasın 8 Mart, yasasın mücadelemiz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla etkinlik son buldu.