Adularya Maden işçilerinin ücretleri üç aydır ödenmiyor!

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan Adularya Enerji Elektrik Üretimi ve Madencilik Anonim Şirketinin patronları 15 Temmuz’un ardından Gülen cemaatiyle ilişkileri nedeniyle tutuklanmışlardı. 22 Temmuz 2016 tarihinde ise şirkete kayyım atanmıştı. Şirket 3 Eylül’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. Adularya Maden bünyesinde yeraltında 600, yerüstünde 400 ve santralde 80 olmak üzere 1080 işçi çalışıyor. İşçiler Haziran ayından bu yana maaşlarını alamıyorlar. TMSF ise işçilerin taleplerini kulak arkası ediyor, mağduriyetin devam etmesine neden oluyor.

6 yıldır Adularya Maden’de çalışan bir işçi yaşadıkları sorunu Gerçek gazetesine anlattı.

Gazetemize yaptığı açıklamada 3 aydır hiçbir ücret alamadıklarını söyleyen maden işçisi, evin ihtiyaçlarını da ancak “eşimizden dostumuzdan borç alarak ve ek işlerde çalışarak karşılıyoruz” dedi. Daha önce de ücretlerin düzensiz ve parça parça ödenmesi yüzünden geçim sıkıntısına düşen işçilerden birçoğu, son 3 aydır ücretlerin ödenmemesinden dolayı borçlarını ödeyemez hale gelmiş ve icralık olmuşlar. Bu konunun çözülmesi için üyesi oldukları sendikanın gerekli girişimlerde bulunduğunu belirten maden işçisi, buna karşılık TMSF’den hiçbir dönüşün olmadığını, hiçbir devlet yetkilisinin kendilerine cevap bile vermediğini ifade etti.

“Devlet bize 3 aydır maaş vermiyor. OHAL sebebiyle buna karşı tepki de geliştiremiyoruz. OHAL’i her türlü işçi hakkını engellemek için kullanıyorlar” diyerek haklı tepkisini dile getiren maden işçisi, buna karşı güçlü bir ses çıkartmanın artık şart olduğunu söyledi.