Adana'da Tahir Elçi için yürüyüş ve basın açıklaması

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesinin üzerine Adana'da İnönü Parkı'ndan Atatürk Parkı'na bir yürüyüş gerçekleştirildi. Birçok siyasi partinin katıldığı eylemde "Katil devlet hesap verecek", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganlarıyla Atatürk Parkı'na ulaşıldı.

Adana Barosu Başkan Yardımcısı Murat Loloğlu, "Olay yerinde bulunan görgü tanıklarına, saldırı anına ilişkin görüntülere ve ilk belirlemelere göre Tahir Elçi'nin hedef alınarak tek kurşunla öldürüldüğü açıktır. Buna rağmen Anadolu Ajansı ve yandaş medya her zamanki gibi yine gerçek dışı haberlerle Tahir Elçi'nin çatışmada öldürüldüğünü söylemiştir. Gerçekte ise olay tamamen hedef alınarak planlı bir suikast eylemidir. 

Tahir Elçi, yaşamı ve hayatı boyunca her zaman her yerde mağdurun yanında, zalimin karşısında,  hak ve özgürlükler için adalet mücadelesi veren ve halkın kültür mirasına sahip çıkan bir avukattı, bir baro başkanıydı.

Diyarbakır ortasında vurulup uzanan Tahir Elçi de biz de bu kurşunun sesini tanıyor, biliyoruz! Dün Hizbul-Kontra’ydınız, JİTEM’ diniz, bugün IŞİD Esedullah timisiniz. Biz dün Musa Anter, Vedat Aydın’dık, bugün Tahir Elçi’yiz” dedi. Tahir Elçi'nin yaşamı boyunca barış, özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve adalet için mücadele verdiğini ifade etti. 

Murat Loloğlu son olarak “Barışın, kardeşliğin ve özgürlüğün sesini ve elçilerini tutuklayarak, öldürerek susturacağınızı sanıyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz. Barış, özgürlük, eşitlik ve adalet için haykırmaya devam edeceğiz. Hepimiz barışın elçisi Tahir Elçi’yiz” dedi.

Basın açıklamasının ardından beş dakikalık oturma eylemi yapıldı. Eylem "Şehid namırın" , " Tahir Elçi ölümsüzdür" sloganlarıyla son buldu.