Adana'da direnişe devam

Bugün saat 18:00’da Atatürk Parkı’nda toplanmaya başlayan insanlar saat 19:00’da İstasyon Meydanı’na kadar yürümeye başladılar. Yaklaşık 15 bin kişinin yolu trafiğe kapatarak gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından İstasyon Meydanı’nda basın açıklaması okundu ve kitle yeniden Atatürk Parkı’na geri döndü. Dönüş yolu boyunca kitleye tencere tava çalan halk müthiş destek verdi. 

Ardından kalabalık AKP binasına doğru yürümeye başladı. Kitle Sular Kavşağı’na geldiğinde polis tazyikli su ile saldırdı. Ara sokaklarda dağılan kitle bir süre sona yeniden toplanarak barikatlar kurdu ve polisin saldırılarını boşa çıkardı. Polis defalarca tazyikli su ile dağıtmaya çalışsa da başarılı olamadı ve polis püskürtüldü. Direniş yaklaşık 4 saat sürdü. 4 saat boyunca 6-7 TOMA dönüşümlü olarak su sıktı. Akrepler sokak aralarında insanları gözaltına aldılar. Bazı kafeler polisin saldırı ve gözaltı girişimleri karşısında eylemdekilere destek oldu. Adana polisi yetersiz kalınca, Diyarbakır, Antep ve Osmaniye’den getirilen polislerle desteklenen çevik kuvvet ve TOMA araçları kitleyi uzun saatler boyunca süren çatışmaların ardından dağıttı. Ancak sadece bu gecelik. Direniş devam ediyor. “Her yer Adana, her yer direniş” sesleri yankılanıyor sokaklarda. Atatürk Parkı’nda kitle her akşam 18:00’de toplanmaya, direnişi sürekli kılmaya devam edecek. 

Adana'da işçiler, emekçiler ve isyan halindeki halk 17 Haziran'da sendika ve meslek örgütlerinin çağrısı ile düzenlenecek iş bırakma eylemi için saat 11:00'de Büyükşehir Belediyesi önünde buluşacak.