Adana'da 1 Mayıs kahvaltısı

 

Adana’da 1 Mayıs’a hazırlık olarak Gerçek gazetesi okur kahvaltısı gerçekleştirildi.  Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran da kahvaltıya katılarak bir konuşma yaptı. Çeşitli sektörlerden işçiler ve parti dostları ile birlikte yoğun bir gençlik katılımı dikkat çekici idi. Sohbetle geçen kahvaltıdan sonra toplantı bölümüne geçildi. Açılışı öncü işçi Hasan Sönmez yoldaşımız yaptı.

Sungur Savran’ın konuşması Türkiye’nin 1 Mayıs ve 7 Haziran seçimlerine giderken siyasi durumunu değerlendirmeyi ve işçi sınıfı ve ezilenlerin çıkarları açısından bu duruma nasıl yanıt verilmesi gerektiğini ortaya koymayı amaçlıyordu. Savran, burjuva düzen partilerini kısaca değerlendirdikten sonra Türkiye’nin bir isyanlar ikliminde yaşadığını vurguladı. 2011’den itibaren dünya çapında başlayan büyük halk hareketleri dalgasının içinde Türkiye’de bir yıl arayla iki isyan yaşandığını (Gezi isyanı ve Kobani serhildanı), bunun sıradan bir durum olmadığını ve geleceğe ilişkin önemli ipuçları içerdiğini belirtti. 7 Haziran seçimlerinde hedefin AKP’de isyanlar dolayısıyla yaşanmakta olan ciddi zayıflamayı ileri taşıyarak ona bir seçim yenilgisi tattırmak olması gerektiğini vurguladı. DİP’in HDP’nin barajı aşmasını önemsediğini vurguladı. Ama HDP yöneticilerinin AKP ile koalisyona kapı açmasının çok büyük bir sorun olduğunun altını çizdi. Savran, esas olanın 7 Haziran sonrası olduğunu, iki isyanı birleştirmek için işçi sınıfının harekete geçmesi gerektiğini belirterek, bugün işçi sınıfı içinde sınıf çalışması yapmanın sosyalistler için en önemli görev olduğunu, DİP’in bütün gayretini bu konuya hasretmek bakımdan sosyalist partilerin çoğunluğundan farklı olduğunu vurguladı.

Soru cevap kısmında gençliğin işçi sınıfı doğrultusunda mücadele etmesinin öneminden çeşitli sektörlerde işçi mücadelelerine, DİP’in eşcinsellere ilişkin tavrından HDP’nin aday listelerine kadar çok çeşitli konularda canlı bir tartışma yaşandı. Savran sohbet bölümünü bütün salondaki katılımcıları DİP’in Türkiye işçi sınıfına bir devrimci parti yaratma çabasına omuz vermeye ve bunun bir ilk adımı olarak 1 Mayıs’ta çevrelerini de katarak 1 Mayıs’ta DİP kortejinde yer almaya çağırarak bitirdi.

Kahvaltıya öncü işçi Hasan Sönmez'in çaldığı bağlama eşliğinde söylenen marşlarla son verildi. Sönmez’in Lenin, Trotskiy, Rosa Luxemburg ve Che Guevara’nın sürekli devrim mücadelesindeki yerine övgüler içeren bestesi özellikle beğeni topladı.