8 Mart'a Çorlu'da emekçi kadınlar damgasını vurdu!

Aralarında Devrimci İşçi Partili Kadınlar'ın da olduğu Kadın Emeği Platformu "Cinsiyet Eşitsizliğinizi, Kapitalist Erkeği, Gerici Tahakkümlerinizi, Kadın Emeğinin Gaspını, Erkek Egemen Zihniyeti, Fıtratınızı Değiştirebiliriz" şiarıyla saat 12:00'de Çorlu Heykel Meydan'ında bir araya geldi. "Kahrolsun Erkek Egemen Kapitalist Sistem" Münferit Değil, Erkek Şiddeti" "Erkek vuruyor, Devlet Koruyor" "Özgecan'ın Katili Erkek Egemenliği" sloganları eşliğinde Heykel Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş yapan yüzlerce kadın ortak mücadele heyecanı ile meydanları inletti.

Cumhuriyet Meydanı'nda, katledilen kadınlar için saygı duruşunun ardından, konuşma yapan Kadın Emeği Platformu birleşenlerinin sözcüleri, yaptıkları konuşmalarda hükümetin kadın düşmanı politikalarına, negatif ayrımcılığa, kadının çalışma hayatından uzaklaştırılmak istenmesine sesini yükselterek, mücadeleyi büyüteceğini ve alanları terk etmeyeceğini haykırdı.

Devrimci İşçi Partili Kadınlar adına konuşma yapan Sevda Alyakut, 8 Mart'ın "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak anılmasının önemine dikkat çekerken, "Kadınlar olarak işyerlerimizde, sokaklarda, evlerde, yaşadığımız hiçbir yerde rahat değilsek bu biraz da birlikte hareket etmememizin sonucudur. Haydi erkek egemen sistemi yok etmek için kendi öz savunma birliklerimizi kurmaya, haydi emekçi kadınlar en öne, haydi tüm kadınların kurtuluşu için hep beraber mücadeleye! Kadın olmak suç değil, onurdur!" diyerek kadınları örgütlü mücadeleyle alanları boş bırakmamaya çağırdı. Kendisi de bir fabrikada işçi olan Sevda Alyakut, konuşmasında Maltepe Üniversitesi Hastanesi'nde işten çıkarılan işçileri de unutmadı. "Maltepe İşçisi Yalnız Değildir" sloganları arasında Maltepe işçisi bir kadın arkadaşımızın mesajını Çorlu kadınları ile paylaştı. Konuşmalar sonrası etkinlik, halaylarla sona ererken, Devrimci İşçi Partili Kadınlar, kadın sorunlarını konuşmak ve mücadele azmini büyütmek amacıyla bir araya gelerek bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.