8 Mart öncesinde kadınlar Eskişehir’de kahvaltıda buluştu

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesinde, Eskişehir’de kadınlar hazırlık toplantısında bir araya geldi. Toplantıda, kadınların tarihsel mücadeleleri, içinde bulunduğumuz döneme dair mücadele başlıkları ve yöntemleri konuşuldu.

Toplantının açılışını yapmak üzere söz alan yoldaşımız, bize çiçeklerle, indirimlerle bir kutlama günüymüş gibi lanse edilen 8 Mart'ın, aslında emekçi kadınların mücadele günü olduğunu tarihsel arka planını anlatarak ortaya koydu. Geçmişten bugüne bu mücadelenin sürdüğünün, kadınların bugün ülkemizde de HT Solar'da, Flormar'da en ön saflarda mücadele ettiklerinin altını çizdi.

Daha sonra söz alan yoldaşımız, kadınların taleplerinin en somut biçimiyle karşılığını bulduğu Ekim devrimine ve onun kazanımlarına değindi. Şu an 21. yüzyılda bile, en "ileri, demokratik" ülkelerde yaşayan kadınların, 101 yıl önce işçi devletinin kadınlara sağladığı kazanımları elde edemediğini vurguladı. 

Son olarak bir başka yoldaşımız, bize çözümlerin imkânsız gibi gösterildiğini ancak çözümün emekçi kadınların kendi ellerinde olduğunu belirtti. DİP'li kadınların taleplerini dile getiren yoldaşımız, mücadelenin nihai zaferine ulaşabilmesinin yolunun erkek egemen kapitalist sistemin yerle yeksan edilmesi olduğunu söyledi. Emekçi kadınların mücadelenin en ön saflarında yer alması gerektiğini vurgulayarak 8 Mart’ın bu anlayışla örgütlenmesinin önemine dikkat çekti.