8 Mart, Bursa’da mücadele günü değil eğlence günü olarak kutlandı

Bursa’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için saat 13.00’da Altıparmak Stadyum önünde toplanan siyasi partiler, emek ve demokrasi güçleri, Kadın Platformu’nun aldığı karar nedeniyle dövizsiz ve pankartsız yürütülmek istendi. Buna karşı çıkan örgütler yürüyüşe katılmayarak kararı protesto etti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle birçok kadın tüm dünyada alanlardaydı. Kadın bedeninin ve emeğinin erkek egemen sistem tarafından sömürülmesine, devletin taciz, tecavüz ve şiddete çanak tutmasına karşın kadınların seslerini duyuracakları eylem alanları feminist ve reformist örgütler tarafından eğlence alanlarına dönüştürüldü. Bursa’da saat 13.00’da toplanılan Altıparmak’ta, Kadın Platformu’nun aldığı karar neticesinde siyasi parti ve örgütlerin, taleplerinin yazılı olduğu dövizlerinin ve parti bayraklarının kaldırılması istendi.

HDP ve bazı örgütler alanı terk etti. Geçtiğimiz günlerde katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için 8 Mart’ı isyan günü ilan eden ve bu amaçla kadınlara çağrı yapan ‘’Kadın Platformu’’ meydanı şarkılar eşliğinde dans edilen, adeta bayram havasının hakim olduğu bir alana çevirdi. Slogan atılmayan, hükümetin kadınlar üzerindeki söylemleriyle kadın sömürüsünü meşru kıldığına dair hiçbir gönderme yapılmayan bir eylem gerçekleştirildi.

Devrimci İşçi Partili kadınlar yürüyüşe katılmayarak alanı terk ettiler. Eylemin yürüyüş güzergâhında bulunan köprünün üstüne “Şiddet, Taciz, Tecavüz Ve Cinayetlere Karşı Emekçi Kadınlar En Öne!’’ yazılı pankartlarını asarak feministlerin yapmış olduğu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yakışmayan eylemi protesto ettiler. Çevrede bulunan birçok kişi de protestoya destek verdi.