25 Kasım’da binlerce kadın İstanbul’da sokağa çıktı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Taksim Tünel’de bir araya gelen kadınlar şiddete, tacize, tecavüze karşı Galatasaray Lisesi önüne yürüdüler. “Hayatlarımız için erkek devlet şiddetine karşı herhalde direniyoruz” yazılı pankartın arkasında yürüyen binlerce kadın, OHAL ile kadın mücadelesi dahil her türlü hak arayışını, direnişi sindirmeye çalışanlara adeta meydan okudu.

Yürüyüş boyunca kadınlar “Jin jiyan azadî!”, “ Kadın yaşam özgürlük!”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganlarını attılar, alkışlarıyla, ıslıklarıyla, zılgıtlarıyla İstiklal Caddesi’ni inlettiler. Devrimci İşçi Partili Kadınlar da taleplerini dile getirmek ve mücadeleyi yükseltmek için yürüyüşe “Özsavunma haktır, yargılanamaz!”, “Erkek şiddetine karşı özsavunma örgütlenmeleri kuralım!”, “İyi hâl indirimi kaldırılsın!”, “Kadınlara yönelik suçlarda ağırlaştırılmış caydırıcı cezalar uygulansın!”, “Kadına karşı taciz ve tecavüzde haksız tahrik indirimine son!”, “Sığınma talep eden her kadına sigortalı güvenceli iş verilsin!”, “İyi aydınlatılmış sokaklarda kamu ulaşımı yaygınlaştırılsın!” yazılı dövizlerle katıldı.

Galatasaray Lisesi önünde okunan basın açıklamasında, Türkiye’de 2016’nın ilk 10 ayında erkeklerin en az 220 kadını öldürdüğünü, 352 kız çocuğunun cinsel istismara uğradığını söyleyen kadınlar, yalnızca bir ayda işsiz bırakılan kadın sayısının 13 bini aştığına dikkat çekti. Ayrıca OHAL bahanesi ile kadın mücadelesinde aktif rol oynayan derneklerin kapatılmasına tepki gösterildi. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!” denerek bitirilen basın açıklamasının ardından kadınlar halaylarla, zılgıtlarla, sloganlarla eylemi sürdürdü.