1300 liranın bedelini taşeron işçisi ödedi: Uludağ Üniversitesi'nde taşeron işçi kıyımı!

31 Aralık 2015 perşembe günü Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan yaklaşık 65 taşeron işçisi işten çıkartıldı. Hasta bakıcı olarak çalışan işçilerden yaklaşık 40'ı, temizlik işçisi olarak çalışan işçilerden de yaklaşık 25'i hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldı. Daha önceden işten atılacaklarına dair bilgilendirme yapılmayan işçiler, işten atıldıklarını mesai bitiminde öğrendiler. İşten çıkartılma sebeplerine dair henüz net bir açıklama yapılmamasına karşın işçiler sebebin asgari ücrete gelen zamlar, greve katılma ve sendikal örgütlenme yapılması olduğunu düşünüyorlar. Tabi bunlara ek olarak 2016'da 1 gün bile çalışan işçinin kıdem tazminatının 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan 1300 lira asgari ücret üzerinden ödenecek olması da sebepler arasında. İşten atılan işçilerin arasında mahkemece kadro hakkı tanınmış işçiler de bulunuyor.

Üç ayda bir taşeron şirket değiştirme, bankaya gittiğinde otomotiv işçisi olarak göründüklerini öğrenme vb. birçok zorluk yaşan işçilerin sıkıntıları işten çıkartmalarla daha çok arttı. İşten çıkartılan arkadaşlarının bölümlerine de bakmak zorunda kalan işçilerin iş yükü neredeyse iki katına çıkmış durumda. İşçiler bunun sadece çalışma koşulları açısından değil, hasta mağduriyeti, hizmet kalitesi, çalışma veriminin düşmesi gibi sonuçları olduğunu da belirtiyorlar.

İki günlük grevde, sendikaları olan Koop-İş'in de beklentileri karşılamaması işçilerin güvenini bir miktar kırmış durumda. Ancak arkadaşlarının işe geri alınması için her konuda mücadele edeceklerini ''Bugün onlaraysa yarın bize.'', ''Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için.'' sözleriyle ifade ediyorlar ve sendikalarından destek bekliyorlar.