Zalimin yurdu Kaç-Ak Saray

Tayyip Erdoğan’ın henüz başbakanken yaptırmaya başladığı, daha sonra cumhurbaşkanı seçilince cumhurbaşkanı ikametgâhı haline getirdiği devasa bina, halk arasında tam da hak ettiği gibi çok tartışılıyor. Bu saray o kadar büyük bir utanmazlık abidesi ki, elbette tartışılacak. AKP’liler sarayın tartışılmasından çok rahatsızlar, çünkü halk burada Erdoğan’ın nasıl zalim bir padişah gibi gözü doymak bilmez biri olduğunu görüyor. Onun için diyorlar ki AKP’liler “bu saray meselesi kabak tadı verdi, başka konu mu yok?” Hayır, efendim, kabak tadı veren sizin lideriniz ve onun Türkiye halkına uyguladığı zulümdür. Saray daha çok tartışılacaktır, hiç umutlanmayın!

  • AKP’liler diyorlar ki, “yolsuzluk mu var ki tartışıyoruz?” Fakir bir halkın bin bir ihtiyacı varken devletin doruğundaki kişinin böylesine pahalı bir sarayda oturuyor olması yetmez mi? Yolsuzluk olmayınca her şey mubah mıdır? 1000 odalı ikametgâh olur mu? Bir binaya Maliye Bakanı’nın resmi açıklamasına göre 1,370 milyar TL, Mimarlar Odası’nın hesabına göre 5 milyar TL (eski hesapla 5 katrilyon TL!) harcanır mı? Binanın her yeri özel malzemeyle döşenmiş, bu olacak şey midir? Almanya’lardan TIR’lar dolusu ağaç getirtmek bu yoksul milletle alay etmek demek değil midir? Suda boğulan Ermenekli madencinin babasının oğlunun cenaze törenine yırtık lastik pabuçla gittiği bir ülkede bu israf değil midir?
  • Yolsuzluk da var aslında. Bu binayı yapan TOKİ. Bu kurumun açık adı ne? Toplu Konut İdaresi. Amacı halka ucuz konut sağlamak. Bu sarayın “toplu konut” kavramıyla ilişkisi ne? Belki “toplu” kelimesi kibarlık olsun diye “şişko” anlamına kullanıldıysa bir ilişki bulunabilir! Devletin bütün kurumları Tayyip Erdoğan’a hizmet için mi kuruldu?
  • AKP’lilerin bir savunması da şu: “Bu, cumhurbaşkanının ikametgâhıdır, devletin ihtişamıdır ortaya konulan, bütün vatandaşların onurudur.” Firavunların piramitleri de devletin görkemine anıttı, sultan sarayları da! Firavunların zulmü bütün Ortadoğu halklarının ağzındadır. Halkı duygusal olarak ezmek için yapılan bu tür yapılar neden halk için onur kaynağı olsun ki?
  • Başka devletlerin neden böylesine ihtiyacı yok da bizimkinin var? ABD başkanının ikametgâhı olan ünlü Beyaz Saray’ın kaç odası var? 132. Tayyip Erdoğan’ın sarayında 1000 oda! Beyaz Saray 5 bin metre kare üzerine inşa edilmiş. Tayyip Erdoğan’ın sarayı 290 bin metre kare üzerine! İngiliz kraliyet ailesinin sarayı Buckingham Palace bile 77 bin metre karelik bir alana kurulmuş!
  • AKP’liler diyorlar ki, “canım cumhurbaşkanı binayı sırtlayıp götürmeyecek ya, devlete bir bina yapılmış”. Peki, ama bu binanın ruhsatı 2012 yılında “Başbakanlık Hizmet Binası” olarak çıkmamış mıydı? Nasıl oluyor da o dönemki başbakan 2014’te cumhurbaşkanı olunca bina da cumhurbaşkanı ikametgâhı haline geliyor. Bu, Erdoğan’ın şimdi binayı kendi özel mülkü gibi kullandığından başka ne anlama gelir?
  • Yolsuzluk var mı diye soran AKP’liler bu binanın gecekondulardan daha fazla yasadışı olduğu gerçeğine ne diyecekler? Bu sarayın arazisi Ankara’nın nefes alan ciğerleri gibi işlev gören ve tarihi sit alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nden gasp yoluyla elde ediliyor. Bütün sit kararları tam bir hukuk ihlali. Bunun üzerine Ankara 5. Bölge Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Erdoğan “güçleri yetiyorsa yıksınlar” diyor ve yargı kararını çiğneyerek işi bugüne getiriyor. Gecekondu hakkında mahkeme kararı yoksa bundan daha yasaldır! İşte bu yüzden Kaç-Ak Saray!
  • Erdoğan “güçleri yetiyorsa yıksınlar” diyor ya. Neden yıkalım! Biz Erdoğan’ı ve temsil ettiği patronlar sınıfını iktidardan düşürdüğümüzde orayı maden işçileri, onların aileleri ve iş katliamlarında ölen Somalı, Ermenekli, Şırnaklı, Zonguldaklı işçilerin aileleri için dinlenme evi yapacağız! Ölen kardeşimizin “benim oğlum yüzme de bilmezdi” diyen anasıyla yırtık lastik pabuçla cenazeye gelen babası, şimdi Erdoğan’ın kaldığı odada kalacak! Saraylara savaş, kulübelere barış!