Yolumuzu doğru seçelim!

Aşağıdaki metin, 15-18 Ağustos tarihleri arasında Nevşehir Hacı Bektaş’ta düzenlenen Hacı Bektaş Veli şenliklerine katılan Devrimci İşçi Partisi heyetinin şenlikler esnasında dağıttığı bildirinin metnidir.

Yolumuzu doğru seçelim!

AKP, işçi ve halk düşmanı bir partidir. Taşeronu yaygınlaştıran, Soma'da ve Şırnak'ta maden cinayetlerinin üstünü örtmeye çalışan, grevleri Bakanlar Kurulu kararlarıyla yasaklayan bir parti. Halk isyanında onlarca şehirde ayağa kalkan, her alanı direniş meydanına çeviren her ulustan ve inançtan halka karşı gaz bombaları ve polislerle saldıran bir parti. Bununla yetinmeyip, evlatlarımızı mitinglerinde yuhalatan bir parti.

AKP mezhepçi bir partidir. Tüm kartlarını, Ortadoğu'nun mezhep temelli bölünmesine oynayan bir parti. Bu coğrafyanın kaderini, Irak ve Büyük Suriye İslam devleti (IBSİD ya da yaygın olarak bilinen ismiyle IŞİD) gibi çetelerle çizmeyi dert edinmiş bir parti. “Cem evi, cümbüş evi” diyerek Alevilerin inançlarını ve değerlerini aşağılamaktan çekinmeyen bir başbakana sahip olan bir parti. Sivas katliamının zaman aşımına uğramasına sevinen, “hayırlısı olsun” diyerek niyetini açıkça belli eden bir parti.

Canlar, kardeşler!

İşçi sınıfına düşman, Alevilere düşman, Ortadoğu'ya düşman, halklara düşman, Kürtlere düşman...

O halde önümüzde duran tablo berraktır: AKP yıkılmalıdır. Onun temsil ettiği kapitalist düzen ve siyasi gericilik yerle bir edilmelidir.

Ama nasıl?

Önümüzde iki yol duruyor. Birincisi, eskimiş, çok kez denenmiş ama her seferine bozguna uğramış yöntemlerden oluşuyor. Ankara'nın göbeğinde mimarlığını Fettullah Gülen'in yaptığı cem evi-cami projesine katılan CHP milletvekileri mi bize derman olacaklar? Ya MHP? Onun Alevilere karşı işlediği suçları, kim unutturabilir bizlere? İşçi düşmanı bu düzenin parçaları olan partilerden bizlere bir hayır yok!  

İkinci yol ise başka bir kavgayı örgütlemekten geçiyor: İşçi sınıfının kavgasından, ekmek kavgasından, eşitlik kavgasından. Modern Yezid'ler ve Yavuz'lar, Tayyip'ler sadece Alevilerin değil, her inançtan işçi ve emekçilerin düşmanıdır.

O halde, gelin omuz verelim işçi sınıfının kavgasına.

Soma'nın, direnişçi Şişecam'ın yolundan yürüyelim. Alevilerin eşit yurttaşlık hakkını savunurken, Sunni işçiyle Alevi işçi arasında nifak tohumları eken kapitalizmden hesap soralım. Zorunlu din derslerinin kaldırılmasını talep ederken, taşeronun kaldırılması için dövüşelim. Diyanet İşleri Başkanlığı'na karşı dururken, emperyalistlerin ve Siyonistlerin barbarlığını reddedelim!

Kardeşler, dostlar!

Çağrımız, “bozuk düzende sağlam çark olmaz” diyenlerin çağrısı.
Çağrımız, “bu daha başlangıç mücadeleye devam” diyenlerin çağrısı.
Çağrımız, “yok edin insanının insana kulluğunu” diyenlerin çağrısı.

Devrimci İşçi Partisi