Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı yok!

Türkiye siyasetinin sağından ve solundan aynı ses yükseliyor: yeni anayasa! Herkes Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir gözüküyor. Biz ise ısrarla diyoruz ki Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı yoktur!

Anayasa halkın sorunlarını değil, anayasayı yapanın sorunlarını çözer

Anayasayı sorunların çözümü için bir anahtar gibi sunan kim varsa halka yalan söylüyordur. Tarihten süzülüp gelen deneyimler göstermiştir ki anayasalar sorunları çözmez. Anayasalar, sınıflar arasındaki sorunların yine sınıflar arasındaki güç dengelerine bağlı olarak nasıl bir çözüme bağlandığının resmidir sadece. O yüzdendir ki 12 Eylül'ün ürünü olan ve işçi sınıfının darbe ile ezilmesinin sonucunda hazırlanan 1982 Anayasası son derece gerici hükümler içeren baskıcı ve anti-demokratik bir karakter taşımaktadır. 2015 Türkiyesi'nde ise işçi sınıfına, emekçilere ve tüm ezilenlere yönelik saldırılar yoğunlaşıyor. Ezilenler cephesinin gücü ise şimdilik saman alevi türünden kendiliğinden çıkışlarda, eylemlerde, mücadelelerde; parlamenter ve sendikal alanda ise örgütsüz ve dağınık vaziyette.

Sermaye, TÜSİAD'ı ile MÜSİAD'ı ile işçinin kıdem tazminatına, kamu emekçisinin iş güvencesine göz dikmiş, ekonomik anayasa istiyor. Erdoğan başkanlık peşinde. Davutoğlu, bu konuda biraz gönülsüz de olsa, CHP ve MHP'yi ziyaret ederek başkanlık kulisleri yapıyor. Görüntüde yeni anayasa tartışması yapılıyor. Ama konu dönüp dolaşıp esas meseleye yani başkanlığa geliyor. Ekonomik anayasa ve başkanlık rejiminin birlikte olduğu bir anayasa, 12 Eylül anayasasından bile daha gerici karakter taşır.

Gericiliği gericiler durduramaz: CHP'ye, MHP'ye, TSK'ya, ABD'ye güvenmeyin!

Erdoğan'ın hilafeti diriltme hayallerinin ya da önerdiği sistem için Hitler Almanyası'nı örnek göstermesinin sermayeyi rahatsız ettiğini, TÜSİAD'ın, Doğan medyasının, MHP'nin, CHP'nin, TSK'nın ya da ABD'nin buna izin vermeyeceğini düşünen varsa onlara derhal uykudan uyanmayı tavsiye ederiz. Bu saydıklarımızın hepsi Erdoğan'ın değil işçi sınıfının hayallerini gerçekleştirmesinden ödleri kopan burjuva güçlerdir. Bu yüzdendir ki Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu'nun Aralık sonunda yaptıkları görüşmenin ardından CHP sözcüsü Haluk Koç anlayış birliğine vardıklarından bahsedebilmiştir.

Kılıçdaroğlu, Yeni Akit'in tetikçi Genel Yayın Koordinatörü Hasan Karakaya için taziye telefonu eden kişidir. “Türk tipi başkanlığa karşıyız, başka modelleri tartışırız” demesi hiç de şaşırtıcı değildir. Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü'ye bakılırsa Karakaya "dik duruşundan taviz vermemiş önde gelen" bir gazetecidir. İşçinin, sosyalistin, Kürdün düşmanı olsun da çamurdan olsun! Doğan medyası daha 1 Kasım gecesi kesin dönüş yaptı. Bundan sonra yeni anayasacılığın şampiyonları onlar. MHP için ise Kürtlere saldırdığı müddetçe AKP'den ve Erdoğan'dan iyisi yok. ABD'ye gelince, İncirlik'ten uçakları kalkıp Ortadoğu'yu bombalamaya devam ettiği, Türkiye NATO üyesi kaldığı ve İsrail'le işler bozulmadığı müddetçe, bu emperyalist katillerden Erdoğan'ın başkanlığına da halifeliğine de karşı çıkmasını beklemeyin.

Saldırıları işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin mücadelesi durdurur

Manzaranın böyle olduğu bir Türkiye'de yeni anayasanın 12 Eylül anayasasını bile mumla aratacağından şüphe duyulabilir mi? Bu manzara işçiler, emekçiler ve ezilenler lehine değişmeden yeni anayasa daha büyük gericilikten başka anlam taşımaz!

İşçi kıdem tazminatını, kamu emekçisi iş güvencesini korumadan, tüm emekçiler sendikal özgürlüklerine kavuşmadan, yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekilerek özelleştirilen işletmeler yeniden kamulaştırılmadan yeni anayasa sadece gericilik getirir!

İncirlik Üssü açık kaldığı, Türkiye NATO üyesi kaldığı sürece yeni anayasa sadece gericilik getirir!

Ortadoğu'da mezhep savaşı yürüten AKP ve Erdoğan başta kaldığı sürece Alevilere yeni anayasa eşit haklar değil sadece gericilik getirir!

İlçeleri, mahalleleri kuşatma altında tutan, çocukları, kadın erkek sivilleri, yaşlıları katlederek halkına karşı savaş yürüten AKP ve Erdoğan'la ve onu sonuna kadar destekleyen MHP ile yapılacak anayasa, Kürtlere eşitlik ve özgürlük değil sadece gericilik getirir!

İşçilerin ve emekçilerin öncülüğünde her inanç ve milletten ezilenler, başta emperyalizmi, Erdoğan ve AKP iktidarı ile CHP'si ve MHP'si ile aynı cephenin muhalif destekçilerini yenilgiye uğrattığında, özetle 12 Eylül'ün uzantılarını kaybettiğinde yeni ve özgür bir dünyanın kapısı aralanacaktır. O zamana kadar Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı yoktur!

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Ocak 2016 tarihli 75. sayısında yayınlanmıştır.