Torunlar işçisi: Bu ülkede zengin değilsen ölüm çok ucuz

Mecidiyeköy Torunlar inşaatta 10 işçinin iş cinayetine kurban gitmesi sonucu İnşaat-İş sendikası 8 Eylül gününe bir çağrı yaptı. İçerideki işçilerin inşaat önüne çıkarak eyleme destek verdi. Biz de Gerçek Gazetesi olarak Torunlar Center'da çalışmakta olan güvenlik sebebiyle ismini vermek istemeyen bir işçiyle röportaj gerçekleştirdik. Bize katliamı ve patron baskısını anlattı.

İçerdeki durum ne?

-İçeride durum şu an sakin. Biz yapılan eylemlere ölen arkadaşlarımızın aileleri için katılıyoruz. Bu insanlar yoksul insanlardır, ezilen tabakadanlardı hepsi.

Daha önce de burada bir iş cinayeti yaşandı, sonrasında bir tedbir alındı mı?

-Daha önce 18 yaşında Vanlı bir arkadaşımız dış cepheden düşerek öldü, Erdoğan Polat'tı ismi. Şimdi bu Torunlar inşaatın sahibi Aziz Torun AK Parti’ye yakın bir insan ve dolayısıyla bu cinayetin üstünü hızlıca kapattılar. Cesedi hemen alıp götürdüler, fazla gündem de olmadı zaten. Erdoğan Polat’ın ölümünden sonra bile bu inşaatta hiçbir önlem alınmadı. Her şey olduğu gibi devam etti. Aynı tas aynı hamam.

Çalışma şartlarınız nasıldı?

-Öncelikle hepimiz taşeronuz, güvencesiz çalışıyorduk. Yalan söylemeyeyim ben 8.00-17.00 çalışıyordum. Ama dün Aziz Torun televizyonda mesai yoktu dedi. Yalan söylüyor, bize zorla mesai yaptırıyordu. Kağıtlar imzalatıyorlardı. Onun dışında cinayetin olduğu asansör her gün arızalanıyordu. Kazanın olduğu gün sabah saatlerinde bile arıza olmuştu. Her gün arıza veriyordu bu asansörler. Özellikle kazanın olduğu bloktaki asansör daha çok arızalanıyordu. Biz bu asansörlere 20-30 kişi biniyorduk. Koyunlar gibi birbirimize sarılıyorduk. Ben de orada olabilirdim, daha fazla işçi de ölebilirdi o gün.

Peki şu an içeride işçilere yönelik bir baskı var mı?

-Taşeron işçilere, taşeron şirket tarafından baskı uygulanıyor. Eylem yapmayın, açıklama yapmayın, memleketinize gidin, biz sizi çağırırız deniyor işçilere. Biz inşaatın önüne çıkmadan önce bize de "çıkarsanız bir daha işe dönemezsiniz" dendi ama biz yine de çıktık.

Siz inşaat işçiliğine devam edecek misiniz?

-Edeceğim. Başka bir inşaatta devam edeceğim. Yapacak başka bir işim yok, öbür türlü açlıktan ölürüz. Ama artık korkuyorum, midem bulanıyor. Enkazın olduğu yere gittim, insanlar paramparça olmuşlar. Düşünün 100 metreden düşmüşler sonuçta. Her tarafa kan sıçramış zaten, organlar yerlerde. Bunun adı katliam, Soma'daki gibi bu da bir katliam. Bu ülkede zengin değilsen ölüm çok ucuz.