Patronlar yaz-kış saldırıyor: Sınıf mücadelesinde yaz tatili olmaz

Ekrem İmamoğlu ile Tayyip Erdoğan arasındaki tatil polemiği sürerken işçi ve emekçilerin izin haklarını istedikleri gibi kullanamadıkları, iki bayram tatili olmasına rağmen dinlenmeye fırsat bulamadan son hızla üretmeye devam ettikleri bir yaz dönemini geride bıraktık. Devrimci İşçi Partisi de bu yaz döneminde işçi sınıfının gündemlerine yönelik ajitasyon ve propaganda faaliyetlerini ara vermeden sürdürdü. Fabrikalar ve tersaneler, işçi evleri, emekçilerin sabahın erken saatlerinde mesaiye gitmek üzere kullandıkları yollar, metrobüs ve fabrika servisleri durakları faaliyetlerimizin mekânları oldular.

Bu faaliyetlerde işçi sınıfının sesi ve sermayenin yalanlarına karşı gerçeklerin savunucusu, partimizin merkezi yayın organı Gerçek’i okurlarıyla buluşturduk. İşsizliğe, pahalılığa karşı hem sömürü düzenini teşhir eden hem de işçi sınıfının sorunlarının çözümünü anlatan bildirilerimizi dağıttık. “İşsize iş, herkese aş, emekçi halka hürriyet!” dedik. Fabrikalarda sermayenin, kıdem tazminatı başta olmak üzere kazanılmış haklarımızı gasp etme planlarını anlattık, “Birleş Örgütlen, Genel Greve hazırlan!” dedik.   

31 Mart seçimlerinin ardından İstanbul seçimlerinin tekrarlanmasıyla yerel seçim gündemi neredeyse Haziran’a kadar tüm siyaseti belirliyordu. Bugüne kadar seçim dönemlerinde halkımızdan en çok duyduğumuz eleştiri partilerin seçim bittikten sonra halkı unutması, kapısını çalıp hal hatır sormayı bırakmasıydı. Bu sefer de öyle oldu. Burjuva siyaseti yine meydanlardan sırça köşklere geri çıktı. Küçük burjuva sol muhalefet ise istibdadın onları sürgün ettiği gettolarına geri çekilip kafe siyasetine dönüş yaptı. Seçimler hiçbir derde deva olmamış, istibdadın zincirli meclisi EYT’lilerin taleplerini gündeme dahi almadan tatile çıkmış, mutfaktaki yangın sönmemiş, fabrikalarda işten çıkarmalar artmıştı, toplu sözleşmelerde biraz olsun kayıplarını telafi edeceğini düşünen işçiler ve kamu çalışanları sendika bürokrasisinin ihanetleriyle karşılaşacaktı. Devrimci İşçi Partisi bu dönemi sınıf siyasetini öncü işçilerle buluşturma çabasıyla geçirdi. Daha zorlu ve çetin bir mücadele dönemine giriyoruz. Sınıf siyasetini yükseltmeye devam edeceğiz.

Bu yazı Gerçek gazetesinin Eylül 2019 tarihli 120. sayısında yayınlanmıştır.