Newroz gününde kutlandı

Newroz, devletin dayattığı değil halkın istediği günde yani gününde kutlanmıştır. 18 Mart günü yapılan Newroz kutlamalarının ortaya koyduğu sonuç budur.Bunun bedeli olarak Kürt halkı İstanbul’da bir canını vermiştir.  BDP Arnavutköy İlçe Başkanı Hacı Zengin başına gelen gaz bombası sonucunda şehit olmuştur. Gözaltına alınan yüzlerce kişi, yaralananlar, darp edilen yaşlılar, çocuklar tutsaklığı reddeden bir halkın görüntüsünü çizmiştir.

Newroz'un "TRT Şeş"leştirilmesine karşı direniş

Günler öncesinden hükümet tek bir şey söylüyordu. “Nevruz”un gününde 21 Mart’ta kutlanması serbestti ama başka gün yapılan organizasyonlara izin vermeyeceklerdi. Kürt halkı bundan tek bir sonuç çıkardı. Bir kez daha bir halkın kendi istediği gibi yaşama hakkı ayaklar altına alınıyordu. Daha önce de Kürtçe televizyonu (TRT Şeş) Kürtlerin televizyonunun karşısına aynı düşünceyle çıkarmışlardı. Newroz’u “TRT Şeş”leştirmek istediler. Kürt halkının buna cevabı direnmek oldu.

Burjuva basını yalan söylüyor

Burjuva basını, hükümetin talimatları doğrultusunda bir kez daha sistematik olarak yalan söylüyor. Camları kırılmış otobüsler, otobüs durakları gösterip duruyorlar. Bir tanesi sormuyor ki neden önceki Newroz’larda bu görüntüler olmuyordu diye… Bu görüntüler ortaya çıktı. Çünkü “Newroz Piroz Be!” sloganlarıyla, alkışlarla ve zılgıtlarla Topkapı’da toplanan, içinde KESK’li emekçilerin de olduğu kitleyi gaza boğdular. Metrobüs duraklarını karakola çevirdiler. Yakaladıklarını bazen üzerinde sarı, kırmızı, yeşil rengi gördükleri için bazılarını ise sırf Kürt olduğunu, Newroz’a geldiklerini düşündükleri için dövüp gözaltına aldılar. Çünkü, örgü bileklik satan küçük bir çocuğu bile dövmekten geri durmadılar. Polisin erişemediği yerlerde önce Zeytinburnu daha sonra Topkapı’da faşistleri sahneye sürdüler.

Milletvekilleri, parti yöneticileri ve bir şekilde oraya ulaşabilmiş halkla birlikte, polis barikatları aşılarak Kazlıçeşme’nin sahil tarafında toplanan kitle de aynı muameleye maruz kaldı.  Sonuçta Kazlıçeşme’de Newroz kutlanamamış olsa da Newroz’un “TRT Şeş”leştirilmesi projesi boşa çıkartıldı.

Diyarbakır’da halkın tokadı: “Bak AKP bak işte Newroz budur!”

Newroz’un kalbinin attığı yer olan Diyarbakır’da ise hükümetin provokasyonu tamamen boşa çıkarılmıştır. Devletin, gazı, copu, tazyikli suyu, panzeri yüzbinlerin önünde yerle yeksan olmuş, Diyarbakır’da Newroz tüm coşkusuyla kutlanmıştır. BDP Eşbaşkanı Demirtaş’ın o meydanda söylediği şu cümleler her şeyi özetlemektedir: “ Bak AKP bak, işte Newroz budur… Direniş bu halka özgürlük getirecektir.”

Belki de son yılların en görkemli kitle gösterisi olan Diyarbakır Newroz’unun sistematik olarak basında yok sayılması, yüzbinlerce insanın doldurduğu meydanın “küçük gruplar halinde alana girişlere izin verildi” şeklinde haberleştirilmesi devletin düştüğü aczi ve burjuva basınının sefaletini göstermektedir.