Milli Savunma Bakanlığının patronlara yeni yıl hediyesi: bedavaya Tank Palet fabrikası!

Tank Palet fabrikası özelleştiriliyor

AKP hükümeti Cumhurpatronluğu rejiminin bütün imkanlarını kullanarak emekçi halkın hakkı olan kamu kaynaklarını sermayeye peşkeş çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl şeker fabrikalarını emperyalist tekel Cargill’e satmışlardı, şimdi de memleketin savunma sanayisinde kilit bir rol oynayan Sakarya Tank Palet fabrikasını “atölye ve arazi tahsisi” adı altında bedelsiz olarak BMC’ye devrediyor. BMC şirketi öyle “yerli ve milli” bir şirket değil. Hisselerinin %25’i Erdoğan’a aşık olduğunu dile getiren Ethem Sancak’a, %49,9’u ise Katarlılara ait. Yani Erdoğan ve ortakları ülkenin savunma sanayisini Katarlılara teslim etmekte hiçbir sakınca görmüyorlar.

Memleketini patronlara satan bir Milli Savunma Bakanı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, AKP hükümeti darbe fırsatçılığı yaparak askeri fabrikaları Milli Savunma Bakanlığına tahsis etmişti. Milli Savunma Bakanı olan Amerikan liyakat madalyası sahibi Hulusi Akar ise özelleştirmenin en büyük destekçilerinden. Öyle ki işçilerin özelleştirmeye karşı tepkilerini bastırmak üzere, yanına ülkenin Genelkurmay Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı’nı alarak sanki vatanı savunmaya gider gibi patronların çıkarlarını savunmak üzere Sakarya’ya gitti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Tank Palet fabrikasının özelleştirmesine dair hükümete 9 soru yönelterek eleştirilerini iletti. Fakat bu eleştirilerin hiçbiri özelleştirmenin kendisine değildi. Kılıçdaroğlu sorularında özelleştirmenin işçiler ve memleket için ne kadar vahim olduğuna değil, ihale sürecinin adaletsiz bir şekilde yürütüldüğüne dikkat çekti. CHP ve Kılıçdaroğlu bu sorularla, işçilerin emekleriyle var ettikleri fabrikaların sermayeye peşkeş çekilmesine karşı olmadıklarını bir kez daha göstermiştir. Onların tek istediği bu fabrikaların Erdoğan’a değil kendilerine “aşık” olan patronlara verilmesidir.

Özelleştirmelerin tek çözümü sınıf mücadelesi   

Özelleştirme kararı verildiğinden beri Türk Harb-İş sendikasında örgütlü olan işçiler çeşitli eylemlerle özelleştirme kararının geri çekilmesi için mücadele veriyorlar. Önce yemekhanede ses çıkarma eylemi yapan işçiler daha sonra Adapazarı şehir merkezinde toplanarak “Sakarya uyuma, fabrikana sahip çık!” sloganıyla Sakarya halkını özelleştirmeye karşı çıkmaya çağırdılar.

19 Ocak günü Sakarya’da on beş bin kişinin katıldığı büyük bir miting düzenlendi. Mitingde Türk Harb-İş sendikasının yanında Türk-İş’e bağlı başka sendikaların da bulunmasına rağmen DİSK ve Hak-İş konfedarasyonlarına bağlı sendikalar yer almadılar. Fakat Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesi sadece Harb-İş’e üye olan işçilere yönelik bir saldırı olarak görülmemelidir. Bu saldırı Türkiye işçi sınıfının tamamına yapılmış bir saldırıdır. Bu yüzden, Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine sendikalı, sendikasız, çalışan, işsiz ayrımı yapmadan bir sınıf olarak karşılık verilmelidir. DİSK ve Hak-İş konfedarasyonlarına üye işçilerin de bu mücadelede sınıf kardeşlerine omuz vermeleri halinde özelleştirmenin geri çekilmesi işten bile değildir. Biz de Devrimci İşçi Partisi olarak Tank Palet işçilerine bu haklı mücadelelerinde destek vermeye devam edeceğiz!     

Bu yazı Gerçek gazetesinin Şubat 2019 tarihli 113. sayısında yayınlanmıştır.