MGK halkla dalga geçiyor: "Demokrasi, hukuk devleti, hak ve özgürlükler için OHAL uzatılmalı"

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada "Demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasının devamlılığını sağlamak amacıyla olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır" ifadesine yer verildi. MGK adeta halkla dalga geçiyor.

Bu demokrat haliniz ise...

TBMM'de partilerin üzerinde anlaşarak yasa tekliflerinden çıkardığı maddelerin KHK'larla geçirildiği, bırakın demokrasiyi parlamentonun bile saf dışı edildiği, halkın seçilmiş temsilcisi belediyelere asker polis eşliğinde kayyımlar atandığı bir üç ay geçirmemişiz gibi demokrasiden bahseden, on binlerce kamu çalışanı savunma hakkı bile tanınmadan açığa alınmamış, kazanılmış haklar KHK'larla gasp edilmemiş,  OHAL kanunu çiğnenip OHAL ilanıyla alakası olmayan kalıcı düzenlemeler peşi sıra yapılmamış, adil yargılanma hakkı fiilen askıya alınmamış gibi hukuk devleti ilkesinden dem vuran, laiklik bildirisi dağıtanlar keyfi şekilde darp edilip gözaltına alınmamış,  İstanbul'da, Bursa'da ve başka illerde bir dizi sendikal eylem OHAL gerekçesiyle yasaklanmamış, üniversitelerde bırakın siyasi çalışmaları kulüp faaliyetleri bile engellenmemiş, KHK'larla barış isteyen bildiri imzalayan akademisyenler ihraç edilmemiş, Özgür Gündem kapatılmamış, Hayat televizyonunun yayını kesilmemiş, muhalif gazetecilerin tutuklanması devam etmemiş gibi hak ve özgürlüklerin korunmasından bahseden MGK açıklaması ya halkla dalga geçiyor ya da daha kötüsü halkı aptal yerine koyuyor.

Yaptıkları yapacaklarının göstergesi

İşin gerçeği şu ki MGK kararı OHAL'in hiçbir meşruiyetinin olmadığının bir itirafı niteliğindedir. OHAL'in devamı için ciddi hiçbir somut gerekçe sunulamamıştır. Tersine halka tüm yapılanların demokrasi, hukuk devleti ve özgürlüklerin korunması için yapıldığına dair yalanlar sıralanmıştır. Eğer bugüne kadar yapılanlar özgürlük içinse OHAL'in uzatılması halinde yapacaklarını tahmin etmek güç değildir.

Kararların meşruiyeti yoktur

MGK kararının hiçbir meşruiyeti yoktur. MGK, cemaate ne istediniz de vermedik diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanmıştır, onun yanında darbe gecesi saatler boyunca hükümete haber vermeden ne işler yaptığı, hangi ilişki ve pazarlıklar içinde bulunduğu belli olmayan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar vardır. Her ikisi de NATO ve ABD destekli olduğu apaçık belli bir darbe girişiminin ardından Türkiye'yi ABD'nin yörüngesine daha fazla sokmaktan geri durmamışlardır. Her ikisi de hesap soran değil hesap veren, karar veren değil haklarında adil bir yargılamayla karar verilmesi gereken kişilerdir.