Meryem Şeriatmedari İran’a iade edilmesin!

Maryam shariatmadari

2018 yılı Şubat ayında, İran’da kadınlar başörtüsü takma zorunluluğuna karşı bir isyan başlatmışlardı. İnkılap meydanında bir kadının yüksek bir yere çıkıp başörtüsünü çıkarması ile başlayan bu isyan kısa sürede İran’ın birçok kentine yayıldı, kadınlar meydanlarda başörtülerini çıkararak baş kaldırdı.

Meryem Şeriatmedari de zorunlu başörtüsüne karşı eylemlere katılmış İran’lı bir kadın. Ülkesi İran’da yaptığı bu eylem nedeniyle yargılandıktan sonra hapis cezası aldı ve bu ceza kesinleşti. Şu an Türkiye’de bulunan Meryem dün akşam (7 Eylül 2020) vize süresinin dolduğu gerekçesiyle sınırdışı edilmek üzere gözaltına alındı. Bugün sabah saatlerinde ise ülkeyi terk etmek için 15 gün süre tanınarak serbest bırakıldı. Her ne kadar bu karara karşı idari başvuru yolları bulunsa da Meryem’in İran’a iadesi tehlikesi bertaraf edilmiş değil.

Kapı komşumuz İran, geçtiğimiz birkaç sene içerisinde pek çok isyana sahne oldu. 2018’de kadınların isyanının ardından Kasım 2019’da büyük bir halk isyanı yaşandı. İran İslam İnkılap Mahkemesi bu isyana katılmış üç gence, adil olmayan bir yargılama neticesinde idam cezası verdi, bu ceza İran’ın yüksek mahkemesi tarafından onaylanarak kesinleşti. İdam kararından evvel Türkiye’ye kaçmayı başaran bu üç gençten ikisi Türkiye tarafından uluslararası hukuka aykırı şekilde İran’a iade edilmişti. Neyse ki İran’da ve dünyada gösterilen tepkinin sonucu üç gencin yeniden yargılanmasına karar verildi. Bugün Meryem Şeriatmedari de bu üç genç ile aynı tehlikeyle karşı karşıya.

Meryem İran’a iade edildiği takdirde sadece hapis cezası ile cezalandırılmayıp işkenceye maruz kalabilir, hatta idam edilebilir. Bu sadece onun değil, İran devriminden bu yana hayatlarının her alanında mollalar rejiminin dayattığı kurallara mahkûm edilen kadınların mücadelesinin de cezalandırılması anlamına gelecektir. Bu bilinçle Devrimci İşçi Partisi olarak Meryem Şeriatmedari’nin İran’a iade tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar sürecin takipçisi olacağız. İran istibdadına karşı emekçi İran halkıyla dayanışmamızı sürdüreceğiz.