Mariano Ferreyra Enternasyonalizm Kış Kampı

Yaz kampımızı Ekim Devrimi’nin iki büyük önderinden birine, sınıf bilincini işçi sınıfına taşıyacak devrimci partinin teorisyeni ve muzaffer savaşçısına, Lenin'e adamıştık. Şimdi kış kampımızı Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluşu Koordinasyonu’nun (DEYK) Arjantin seksiyonu, bizim kardeş partimiz Partido Obrero’nun 2010 yılında katledilen genç militanı Mariano Ferreyra’ya adıyoruz. 

2011 yazı boyunca Devrimci İşçi Partisi olarak örgütlü olduğumuz tüm illerde BilinçLENİN adını verdiğimiz bir eğitim çalışması yürütmüştük. Yaklaşık üç ay süren kampanya sırasında Lenin’in seçme eserlerini okuyarak tartışmış ve farklı illerde yaptığımız tartışmaları, aynı adı verdiğimiz yaz kampında işçiler, öğrenciler, gençler hep birlikte mücadelemize yol göstermesi için bir adım daha ileriye taşımaya çalışmıştık.

Başarıyla tamamladığımız BilinçLENİN kampından sonra da, Arap devrimi ile yükselen ve tüm Akdeniz havzasını adım adım etkisi altına alan mücadeleye daha da güçlü bir donanımla hazırlanmak amacıyla çalışmaya devam ediyoruz. Çünkü devrimin ateşi bu topraklarda da yanacak. Ama bizim mücadelemiz o gün de bitmeyecek; sınıfsız, sınırsız, sosyalist bir dünya kurulana dek sürecek. O nedenle bugün bir yandan bu topraklarda Devrimci İşçi Partisi’nin örgütlülüğünü çoğaltmaya, sağlamlaştırmaya çalışırken diğer yandan da dünya devriminin partisinin inşası görevinin sorumluluğu ile hareket ediyoruz. Sonbahardan başlayarak uluslararası komünist işçi hareketinin tarihi, Marx ve Engels’in kurduğu I. Enternasyonal’den itibaren enternasyonallerin tarihi, ayrımlar ve kendi içlerindeki tartışmalar üzerine işçiler, işsizler, kadınlar, gençler, öğrenciler hep beraber okuyor, güncel konularla ilişkileri içinde değerlendirerek devrimci Marksizmi ve enternasyonalizmi birlikte adım adım içselleştiriyoruz.

 

Yaz kampımızı Ekim Devrimi’nin iki büyük önderinden birine, sınıf bilincini işçi sınıfına taşıyacak devrimci partinin teorisyeni ve muzaffer savaşçısına adamıştık. Şimdi kış kampımızı Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluşu Koordinasyonu’nun (DEYK) Arjantin seksiyonu, bizim kardeş partimiz Partido Obrero’nun 2010 yılında katledilen genç militanı Mariano Ferreyra’ya adıyoruz. 

 

Mariano Ferreyra kimdir?


duvarda

Mariano Ferreyra 23 yaşında bir metal işçisiydi. 20 Ekim 2010 günü, demiryollarındaki taşeronlaştırma ve güvencesizleştirme atağına karşı demiryolu işçilerinin eylemi sırasında sendika bürokrasisinin eli silahlı bir çetesi tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Yani Mariano, kapitalizmin özelleştirme ve taşeronlaştırma dalgasına karşı işçi sınıfını savunmak için verilen mücadelenin bir şehididir.

 

Mariano, Arjantin’deki kardeş partimiz Partido Obrero’nun mücadeleci bir militanıydı. Arjantin’de Aralık 2001 günlerindeki yükseliş sırasında devrimci olduğunda henüz 14 yaşındaydı. O günden itibaren kendini devrime adamış, hem PO'nun Arjantin'in en güçlü devrimci partisi olarak inşasında, hem de onun gençlik örgütü UJS'nin (Unión de Juventud Socialista-Sosyalist Gençlik Birliği) gelişmesinde önemli bir rol oynamıştı.

 

Arjantin ve dünya devrimine adanmış bir hayat, erkenden, henüz 23 yaşındayken, sendika bürokrasisi eliyle sona erdirildi. Ama Mariano, işçi sınıfı mücadelesi ve dünya devrimi yolunda yaşamını yitiren tüm yoldaşlarımız gibi mücadelemize ışık tutmaya devam ediyor. Hasta la victoria siempre, Compañero Mariano! Zafere kadar durmadan yorulmadan, Mariano yoldaş!