İyi Parti işçi emekçi için iyi mi?

İyi Parti işçi emekçi için iyi mi?

Fabrikalarda, işyerlerinde sermayeye karşı mücadele eden, sendikal faaliyetler içinde yer alan işçiler arasında her partiye olduğu gibi İyi Parti’ye sempati duyanlar da var. İyi Parti'nin mevcut iktidara muhalefet etmesi, mevcut iktidarın da işçi sınıfı düşmanı politikalar izlemesi işçileri İyi Parti'ye yönlendirebiliyor.

Ancak yağmurdan kaçarken doluya tutulmamak lazım. İyi Parti, net ve tartışmasız bir patron partisidir. İşçi ve emekçinin oyunu alıp patronların siyasetini güden düzen partilerinden biridir. İyi Parti’nin en yüksek yönetici organı olan Genel İdare Kurulu’nda 30 şirket sahibi patron ve 7 üst düzey şirket yöneticisi var. Kalanların da çoğu avukat. Tahmin edilebileceği gibi işçilerin, sendikaların değil, çoğunlukla şirket ve holdinglerin avukatları! Hem patron hem toprak ağası aşiret reisi isimler (Bingöl Zikte aşireti ile Diyarbakır’ın Ensarioğlu aşireti) de bu kurul içindeki yerlerini almış durumda. İsteyen herkes İyi Parti internet sitesinden bu isimlerin özgeçmişlerine bakabilir.

Patronların partisi tabii ki patronların programını savunuyor. Merkez Bankası bağımsızlığı, yapısal reformlar, sermayeye güven veren piyasa ortamı, özelleştirmeler, yani TÜSİAD’ın istediği her şey İyi Parti programında var. NATO’culuk, Amerikancılık, Avrupa Birlikçilik bu partide! Şimdi bu partiden işçi ve emekçilere hayır gelir mi? Tabii ki gelmez. İşçiler düzen siyasetinden kopmalı! Daha önce hangi partiye oy vermiş olursa olsun emeğin çatısı altında bir Birleşik İşçi Cephesi’nde birleşmeli!  

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Haziran 2019 tarihli 117. sayısında yayınlanmıştır.