İşçi düşmanı iktidardan kurtulmak için oylar HDP’ye! İşçi sınıfının alternatifi için işçiler siyasete, partiye!

Devrimci İşçi Partisi seçime ilişkin tavrını bundan tam bir ay önce, 6 Mayıs tarihinde bir parti bildirisi ile açıklamıştı. Şimdi Erzurum (Erzerom), Bingöl Karlıova (Çewlig Kanireş) ve en önemlisi Diyarbakır (Amed) saldırılarından sonra işçi sınıfının öncüsünü, sınıfı ve emekçi kitleleri HDP'ye oy vermeye çağırdığımız bildirinin bazı bölümlerini inadına bir kez daha yayınlıyoruz.

7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere giderken AKP’nin düşüşte olduğu gözle görülür bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Pek çok kamuoyu araştırmasında AKP’nin oyları yüzde 40’ın bile altında gözüküyor. Ancak illa tek tek bu araştırmaları izlemek gerekmez. AKP’nin düşüşünü görmek isteyenin Erdoğan’ın çırpınışlarına bakmasını tavsiye ederiz. Erdoğan önce teşekkür turu adı altında Türkiye çapında apaçık seçim mitingleri yapmaya başlamıştı. Bu mitinglerde başkanlık sistemini savunuyor, halktan 400 milletvekili istiyordu. Sonra herhalde kamuoyu araştırmalarında oyların düştüğünü gördü ki bu hamlesinden vazgeçti ve teşekkür turunun iptal edildiği açıklandı. Ancak ya Erdoğan susmayı içine sindiremedi ya da oyların daha da düştüğünü öğrendi ki bu sefer de açılış, ziyaret adı altında fiili seçim mitingleri yapmaya başladı. Tabii 400 milletvekili hedefi çoktan 330’a düşürülmüştü bile. Her fırsatta muhalefete verip veriştiriyor. Bir milliyetçilik kartını oynuyor bir din sömürüsü kartını. Şiir okuyor, şarkı söylüyor, bağırıyor, çağırıyor, yine de kâr etmiyor.

AKP’nin bir diğer korkusu da HDP’nin barajı aşması. 2002 seçimlerinde yüzde 10 barajını sadece AKP ve CHP geçtiği için, AKP yüzde 34 oyla 368 milletvekili elde etmişti. Daha sonraki seçimlerde ise MHP barajı aşmış, Kürt hareketi ise bağımsız adaylarla meclise girebilmişti. Eğer 2015 seçimlerinde HDP barajı aşarsa AKP’nin bırakın 400 ya da 330’u, tek başına iktidar olmak için gereken 276 sayısını tutturması bile son derece zor gözüküyor. Bu durumda da 13 yıllık işçi düşmanı bir iktidarın düşüşü için HDP’nin seçim başarısı çok önemli bir yerde duruyor. 12 Eylül ürünü anti-demokratik yüzde 10 barajı dün AKP’yi tek başına iktidara taşıdı; bugünse AKP iktidarının sarıldığı bir can simidi işlevi görüyor.

Devrimci İşçi Partisi olarak seçim sürecinin başından itibaren meseleye işçi sınıfının çıkarları açısından yaklaştık. (...) HDP’de yer almadık, almıyoruz da. Eleştirilerimiz de sürüyor. Ancak seçimlerde işçi sınıfı kendi öz partisiyle temsil edilemiyor. Bu, hem seçimlere girmek için ağır maddi koşullar barındıran anti-demokratik seçim sisteminden, hem de bağımsız bir sınıf siyasetinin oldukça zor ve çetin koşullarda ağır gelişmesinden dolayı böyle. Bugün işçi düşmanı AKP iktidarının düşüşünü hızlandırmak için HDP’ye oy vermek yine işçi ve emekçilerin çıkarlarını yansıtan en doğru seçenektir. Devrimci İşçi Partisi, işçi sınıfını ve halkımızı bu seçimlerde AKP’yi ve Erdoğan’ı devirmek amacıyla oylarını HDP’ye vermeye çağırıyor.

Ancak oy vermek yetmez. Esas büyük mücadeleler seçimden sonra başlayacak. Türkiye’ye bir iki seçimle demokrasi geleceğini düşünenler yanılıyor. Abdullah Gül’lü, Fethullah Gülen’li, CHP’li, Sarıgül’lü Amerikan muhalefeti sermaye düzenini yeniden ayakları üzerine dikmek için hazırlanıyor. Ekonomik kriz kapıda ve AKP iktidarı kadar bugünün Gül kokulu Amerikan muhalefeti de faturayı işçiye kesmek için hazırlanıyor.

2015’e Birleşik Metal’in 15 bin işçiyi kapsayan greviyle girdik. Şimdi metal fabrikalarında binlerce işçi sarı sendikaya karşı direnişi yükseltiyor. 2015’in hangi sınıfın hanesine yazılacağı yine sınıf mücadeleleriyle belirlenecek. Burjuva demokrasisine karşı işçi demokrasisi genel seçim sandıklarından değil fabrikalarda özgür sendikal tercihler için kurulacak referandum sandıklarından çıkacak. Biz bunu biliyoruz. Ancak genel seçimleri de önemsiyoruz. İşçi düşmanı iktidardan kurtulmak için oylar HDP’ye diyoruz! İşçi sınıfının alternatifini yaratmak için ise 1 Mayıs’ta olduğu gibi çağrımız net: İşçiler siyasete, partiye, devrime! 

Devrimci İşçi Partisi Merkez Komitesi

6 Mayıs 2015