İkitelli’de işsizlik ve hayat pahalılığı toplantısı

ikitelliKahvaltı

Gerçek gazetesinin İstanbul İkitelli’de belirli aralıklarla düzenlediği okur toplantısı 22 Eylül Pazar günü Eğitim Sen 7 nolu şubede gerçekleşti. Metalden tekstile, eğitimden sağlığa kadar bir çok alandan işçi ve emekçinin yanı sıra ev emekçisi kadınlar ile lise ve üniversite öğrencilerinin de katıldığı etkinliğin ana konusu artan işsizlik ve hayat pahalılığıydı. 

Hep birlikte yapılan kahvaltının ardından yoldaşımız Levent Dölek bir sunum gerçekleştirdi. Yoldaşımız yaptığı sunumda son dönemin en yüksek işsizlik oranı ile karşı karşıya olduğumuzu, genç işsizliğin de çok ciddi şekilde arttığını belirtti. Yaşanan ekonomik krizin nedenleri üzerinde yoğunlaşarak, halkın farklı kesimlerinin yaşanan bu ekonomik krizden nasıl etkilendiğini detaylı olarak ele aldı. 

Hayat pahalılığının ise işsizlikten farklı olarak, yavaş yavaş hissedildiğini ama hayatımızın her alanına yansıdığını, emekçi halkın en temel ihtiyaçlarından bile kısarak nasıl geçinmeye çalıştığını anlattı. Günbegün artan hayat pahalılığı ile beraber çalışanların ücretlerinde her hangi bir artış olmadığını, alım gücünün giderek azaldığını belirtti, buna karşılık patronların vergi borçlarının bir gecede silindiğinin altını çizdi. İğneden ipliğe her şeye zam yapıldığını ama artmayan maaşlardan dolayı halkın enflasyon karşısında ezdirildiğini belirtti. 

Yaşanan bu işsizlikle ve hayat pahalılığıyla mücadelede halkın bireysel çabalarla düzlüğe çıkmayacağını, krize karşı emekçi halkın programının uygulanması için hep birlikte mücadele etmek gerektiğini savundu. Bu program kapsamında; işsizliğe karşı işten atmaların yasaklanması gerektiği, işten atmak yerine mevcut işlerin işçiler arasında bölüştürülerek istihdamın sağlanabilceğini açıkladı. Yine alım gücünün düşmesine ve yükselen enflasyon karşı ise işçi ve emekçi ücretlerinin de her ay artması gerektiğinin altını çizdi.

Yoldaşımızın sunumunun ardından eğitimden sağlığa her kalemde masrafların yüksekliği, pazarda fiyatların el yakması ve nasıl bir birimize düşman haline geldiğimiz İkitelli halkı tarafından anlatıldı. Yapılan katkıların ardından etkinlik, kapitalizme ve onun yarattığı krizlere karşı, halkın boynunun bükülmemesi için kimliği, mezhebi ne olursa olsun, hangi partiye oy verirse versin hangi sendikadan olursa olsun tüm emekçiler bir araya gelerek örgütlü bir mücadele verilme çağrısıyla sona erdi.