Hepiniz İMF’cisiniz!

Hepiniz İMF’cisiniz!

İMF heyetinin, Türkiye ziyaretinde CHP ve İyi Parti temsilcileri ile bir otelde görüşmesi eleştiri konusu oldu. Görüşmelerin hükümetin bilgisi dışında yapıldığı söylendi. Görüşmede yer alan CHP sözcüsü Faik Öztrak ve İyi Parti milletvekili eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, görüşmenin gizli olmadığını söyleseler de içeriğine dair bilgi vermekten kaçındılar. Faik Öztrak, görüşmenin meşruiyetini savunurken "AKP ile de iktidar olmadan önce görüşmüşlerdi" diyerek aslında bir ipucu verdi. Görüşmede erken seçim senaryolarının tartışılmamış olması düşünülemez.

Amerikan-İMF muhalefeti

Bizim öteden beri “Amerikan muhalefeti” olarak adlandırdığımız partilerin İMF ile görüşmelerine şaşırmıyoruz. Zaten bu partiler uluslararası finans kapitalin çıkarlarını ve isteklerini gözeten bir ekonomi programı savunuyorlar. Bu da sır değil. Dolayısıyla erken seçim senaryolarıyla birlikte İMF’nin olası kredi desteğinin ne boyutlarda olacağının da konuşulmuş olması muhtemeldir.

AKP, İMF’siz İMF programı uyguladı! Türkiye’yi borç batağına soktu!

AKP’nin bu durumun üstüne atlayarak muhalefeti İMF’ci, kendisini İMF karşıtı gibi göstermeye çalışması ise tam bir ikiyüzlülüktür. Çünkü AKP iktidarı Kemal Derviş döneminden devraldığı İMF programlarını harfiyen uygulamış; halkın ekmeğinden, eğitiminden, sağlığından kesip İMF’ye borç faizi ödemiştir. İMF’ye borç ödemeleri tamamlandıktan sonra İMF ile tekrar anlaşma yapılmaması emperyalizme teslimiyetin bitmesi değildir. Şimdi İMF anlaşması yok ama Türkiye’nin dış borcu 453 milyar dolar. 2019 bütçesinde devlet 6,7 milyar dolar faiz ödemesini bir yılda yapıyor!

Borç alan emir alır!

Dün İMF aracılığıyla Türkiye’ye emir veren uluslararası emperyalist sermaye, şimdi doğrudan bankalar ve borsalar aracılığıyla bunu yapıyor. İMF anlaşmalarının olduğu dönemle, bugün Berat Albayrak tarafından ilan edilen programların ortak şiarı, bütçe disiplinidir! AKP alacaklıların istediğini yapıyor, halkın ihtiyaçlarına öncelik vermiyor. Onun yerine borçlu olduğumuz yabancı sermayeye faiz ödemelerini aksatmadan yapacağımızın teminatını veriyor.

İMF’nin yapacağını kendiniz yaptıktan sonra İMF ile anlaşma yapsanız ne olur, yapmasanız ne olur?

Bu yazı Gerçek gazetesinin Ekim 2019 tarihli 121. sayısında yayınlanmıştır.