Gül suyuna batırılmış muhalefet

AKP iktidara gelirken söylenmedik şey bırakmayan “ulusalcı” sözde anti-emperyalistler, CHP herkesin gözü önünde ABD tarafından iktidara hazırlanırken ağızlarını açmıyorlar! Şimdi AKP’nin alternatifi olarak CHP’yi gösterenler günü gelince nasıl da Amerikancılık yapabileceklerini böylece ortaya koyuyorlar. Gerçek ve öncülü İşçi Mücadelesi 11 yıldır AKP’nin ABD’nin Türkiye’deki tek projesi olduğu iddiası ile ısrarla mücadele ettiyse, bunun nedeni, her zaman söylediğimiz gibi, AKP’nin Amerikancı olmaması değil. Bunun nedeni AKP’nin burjuva karşıtlarının neredeyse daha da Amerikancı olması! İşte bu yüzden, şimdi ayan beyan ortaya çıkan gerçeğe “Amerikancı iktidara karşı Amerikan muhalefeti” diyoruz.

Teknik direktör Ricciardone

ABD’nin büyükelçisi Francis Ricciardone son aylarda Kılıçdaroğlu ile iki defa baş başa görüşme yaptı. Bu görüşmelerden sonra neler oldu neler! “Amerikan muhalefeti”ni Ricciardone kendi elleriyle hazırlıyor. Hazret teknik direktör, bütün taktikleri o veriyor. Sanılabilir ki Kılıçdaroğlu da takım kaptanı. Orası karışık. Çünkü takımda daha ne “uluslararası” yıldızlar var.

Kılıçdaroğlu’nun vazgeçmiş olduğu ABD ziyaretinin önünü Ricciardone açtı. Orada Kılıçdaroğlu sadece ABD yetkilileriyle koklaşmadı, aynı zamanda Pensilvanya eyaletinden gelen bir heyetle görüştü. Böylece takım kaptanlığına yaşını başını almış, deneyimli bir başka şahsiyetin, Fethullah Gülen’in de aday olduğu ortaya çıktı. Öte yandan, Ricciardone ile ilk baş başa görüşmesinden sadece bir hafta sonra Kılıçdaroğlu İstanbul için Sarıgül’de kesin karar kıldığını açıkladı. Sarıgül’ün gözünün İstanbul büyükşehir belediyesinde değil başbakanlıkta olduğunu hâlâ bilmeyen varsa, beyefendinin Taraf gazetesinde (6 Ocak 2014) yayınlanan demecini okusun. Baykal’a karşı yarıştığı CHP Kongresi’nde sert dil kullandığı için “başbakanlığı kaçırdığı”nı belirtiyor.

Kılıçdaroğlu ayrıca CHP’yi “sağa açma” yolunda kararlı adımlar atıyor. Ankara’da eski MHP adayı Mansur Yavaş’ın yanı sıra birçok il ve ilçe belediyesinde eski MHP’li, DYP’li, hatta AKP’li adaylar var (bkz. bu sayfadaki kutu).

Gül cumhurbaşkanı, Sarıgül başbakan, Türkiye kurtuluyor!

Bu ittifaka daha kimlerin katılacağı epeyce belirsiz. Ama ittifakın kısa dönemde AKP’yi de mutlaka bölmek isteyeceği açık. Burada zayıf halka elbette Çankaya’da mutlu mesut yaşayan ve oradan ayrılmak istemediğini her haliyle belli eden Abdullah Gül. Cemaate yakın duran milletvekilleri, ortayolcu Bülent Arınç, geleneksel merkez sağdan gelenlerin en önemli ismi Cemil Çiçek ve benzerleri de önemli, ama kimse cumhurbaşkanı adayı Gül kadar Erdoğan’ı hırpalayamaz.

Amerikan muhalefetine bazı ilginç güçler de destek verebilir. En son Milli Görüş’ün tarihi liderlerinden Şevket Kazan demeç vererek cumhurbaşkanlığını Abdullah Gül’ün kazanacağı kehanetini yaptı.

Ölümle korkutup sıtmaya razı etmek

Önce halk isyanında, ardından Türkiye’nin bugün yaşadığı derin siyasi kriz içinde Tayyip Erdoğan’dan kurtulmak gerektiğini öğrenmiş olan milyonlara önerilen çözüm 30 Mart yerel seçimlerinde CHP adaylarına oy vermek oluyor. Mesela işçi sınıfı, Koç’ların, Eczacıbaşı’ların yol arkadaşı Sarıgül’e veya daha genel olarak bütün belediyelerinde işçiyi taşeronlukla sefil eden CHP’ye oy vermeye çağırılıyor. Mesela Alevilere faşist veya AKP kökenli adaylara oy ver denmiş oluyor. Yarın “siyasi taktik” adına cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP’li Abdullah Gül’e oy istenecek muhtemelen. Mesela Türkiye’nin ABD emperyalizmine boyun eğmesine karşı olan sayısız insana Ricciardone’nin bir araya getirdiği bu ittifaka oy vermesi öneriliyor.

Hayır, kurtuluş CHP’de ve Amerikan muhalefetinde değildir, halk isyanının yolundadır. Bugün Tayyip Erdoğan’a karşı sokakta ve her yerde mücadele etmekte ve onu 30 Mart’tan önce düşürmektedir. Yarın hangi seçim olursa olsun “İsyan Cephesi”ni örgütleyerek onun adaylarına oy vermektedir.

****** 

CHP’nin sağı sarımsak, solu yok!

CHP’nin Ankara’da eski MHP adayı Mansur Yavaş’ı aday gösterilmesi çok konuşuluyor ama başka neler var neler! Üstelik daha bütün belediye başkanı adayları açıklanmış da değil. Kim bilir daha neler göreceğiz! İşte çok önemli belediyelerden bazı numunelik isimler:

Ankara: geçen dönem MHP’den aday olmuş Mansur Yavaş

Adana: geçen dönem MHP adayı olarak seçilmiş, yolsuzluklar şahı Aytaç Durak

Hatay, İskenderun: halen AKP’li belediye başkanı olan Lütfü Savaş

Hatay, Antakya: MHP kökenli aday

Bursa: DYP kökenli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necati Şahin

Kayseri: eski DYP milletvekili Osman Çilsal

Balıkesir: eski DYP milletvekili, Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat

Ayvalık: Ticaret Odası Başkanı, CHP’ye henüz iki ay önce üye olmuş olan Rahmi Gençer