Dünya solu darbeyi DİP'ten izliyor: RedMed 6 dilde yayınlarla devrimci Marksist analizi dünya soluna ulaştırıyor

Darbe girişiminin ardından, henüz komplo teorileri ve hükümetin manipülasyonları ortalığı kasıp kavururken, olanların devrimci Marksist analizi Gerçek gazetesinin internet sitesi üzerinden, darbe girişiminden yalnızca saatler sonra yayınlanmıştı. Çoğunluğu şaşkınlıkla Türkiye’ye bakan ve tüm bu olanlara bir anlam vermeye çalışan yabancı dostlarımıza da darbenin devrimci Marksist analizini ulaştırmakta gecikmedik. DEYK (Dördüncü Enternasyonal’in Yeniden Kuruluşu Koordinasyonu) bileşeni üç partinin (Devrimci İşçi Partisi-Türkiye, EEK/Devrimci İşçi Partisi-Yunanistan, PCL/Komünist İşçi Partisi-İtalya) kurduğu ve yönettiği RedMed (Kızıl Akdeniz) internet sitesinde 16 Temmuz’da, metnimiz Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, İtalyanca ve Yunanca olarak yayınlandı. Hemen ertesi gün metnin İspanyolca versiyonu da siteye eklenirken, birkaç gün içinde Arapçası da sitede yerini aldı. Ayrıca RedMed sitesi, Türkiye'de ne olup bittiğini bütünlüklü şekilde anlamak isteyenler için 2013 Haziran ayından yani Gezi ile başlayan halk isyanından 15 Temmuz darbe girişimine kadar, 17-25 Aralık sürecini, Soma katliamını, Kobani serhildanını, metal işçilerinin fiili grev dalgasını, seçim analizlerini, Türkiye'nin Suriyeleştirilmesi sürecini ele alan 18 yazının hepsini tek bir dosya hâlinde yayınladı.

Burjuva kalemşorların yalanlarına karşı ve bizde olduğu kadar uluslararası basında da geçer akçe olan komplo teorilerinin ötesine geçen, sürecin maddeci bir analizini dinlemeye hazır kulakların olduğu da kısa sürede ortaya çıktı. Birçok uluslararası okurun kullandığı dil olan İngilizce'de, metnimiz sadece birkaç gün içinde binlerce insana ulaştı, 1.100'den fazla kişi tarafından Facebook üzerinden paylaşıldı. Daha da önemlisi ise, Ortadoğu’nun büyük bir çoğunluğunun dili olan Arapça'da yayınlanan metnimizin bütün Batı dillerini geçerek 2.500’den fazla kişi tarafından yine Facebook üzerinden paylaşılması oldu. Sungur Savran yoldaşımızın İngilizce olarak yazdığı ve hem başarısız darbeyi hem de darbeye giden süreci ayrıntılarıyla analiz ettiği “The war of two coups” (İki darbenin savaşı) İngilizce ve Yunanca olarak yayınlandı. Gazetemizin yayına hazırlandığı sırada farklı dillerde çeviri farklı ülkelerdeki dostlarımız tarafından gönüllü bir şekilde yapılmaya devam ediyordu. Dünyaca ünlü Monthly Review dergisi bu yazıyı RedMed'e referans vererek aldı ve okurlarıyla paylaştı. Yine Sungur Savran'ın “Atlanticism versus Rabiism” (NATO’culuğa karşı Rabiacılık) başlıklı yazısı, Kanada'nın Socialist Project dergisi tarafından okurlarına ulaştırıldı.

Devrimci İşçi Partisi olarak, hem Türkiye’de hem uluslararası planda devrimci Marksizmin gür sesini yükseltmeye, gerçekleri doğru şekilde kavrayıp, devrimci şekilde dönüştürme mücadelesine devam edeceğiz.


Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Ağustos 2016 tarihli 82. sayısında yayınlanmıştır.