DİP Bildirisi: Emeğine, kıdemine, geleceğine sahip çık!

Asgari ücret zammı, daha senenin yarısı olmadan iğneden ipliğe yapılan zamlarla eridi gitti. Asgari ücretin üstünde ücret alan işçilerin büyük çoğunluğu zam alamadı. Ama mutfağına gıdayı zamlı aldı, çocuğunu zamlı giydirdi, otobüse, metroya zamlı biniyor. Yılın ikinci yarısında vergi dilimine girince gelirimiz iyice düşecek.

Simsarlar işçi kiralamaya başladı!

Açgözlü kapitalistler, hükümeti yanına alıp haklarımıza saldırmaya devam ediyor. Kiralık işçilik yasası geçti. Bir kez özel istihdam bürosu adı altındaki işçi simsarlarının eline düşmeye görün. Artık yılda en fazla 8 ay olmak üzere, asgari ücretten bir lira fazla alamadan, sendikasız, güvencesiz köleler olarak o işyerinden bu işyerine dönüp duracağız!

Bitti mi? Bitmiyor! Emekçiyi sermayenin önünde paspas edecekler!

Başbakan Binalı Yıldırım yatırımcının önüne turkuaz halı sereceğiz dedi. Üstüne Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi sermayeye 20 yıl vergi tatili getireceğiz, arazi, liman ne isterlerse vereceğiz buyurdu. Belli ki her şey sermaye için! Sermayenin vermediği vergiyi zaten bizden alıyorlar. Yetmiyor. Zorunlu bireysel emeklilik uygulaması ile kişi başı zorla en az 100 lira kesip fonda biriktirecekler. Yaşadığımız memleketin toprağını limanını peşkeş çekenler kıt kanaat geçindirdiğimiz evimizin sofrasına göz dikti. Vergi dilimine bir de bu zorunlu gasp yasasını eklerseniz asgari ücretlinin geliri 1.007 liraya kadar düşecek. Yani halı niyetine emekçiyi paspas edecekler sermayenin önüne.

Bitti mi? Ne yazık ki bitmiyor. Büyük saldırı kıdem tazminatına!

Büyük saldırı kıdem tazminatına olacak. Yalanlara kanmayın. İşçiye kaşıkla verdiğini kepçeyle geri alan, işçiyi vergiyle, pahalılıkla ezen, köle simsarlarına teslim eden bu hükümetin geçireceği kıdem tazminatı yasasından hayır gelir mi?

Kıdem tazminatını fona devredince istediğiniz zaman, kendiniz işten ayrılsanız bile tazminatınızı alacaksınız diyorlar. Yalan! Çalışma Bakanı Soylu'nun son açıklamasına göre 15 yıldan önce 3600 gün prim ödenmeden para çekmek yok. Askerlik ve evlilik durumunda ise 10 yılda çekebileceğiz.

Prim oranının %8'den %4'e indirilmesi öngörülüyor. Yani fondan alınan para, kıdem tazminatı olarak hak ettiğimizin yarısı olacak. Yarı yarıya kayıp var!

Şu anda işten çıkartılan birçok işçinin tazminatını alamamasının başlıca sebebi hükümetin kendisidir. Çünkü işçiyi 25/2'den yalan söyleyerek, iftira ederek tazminatsız atan patronları hükümet kolluyor. Sendikalı işyerlerinde kıdem tazminatı sorunu yok. Sendikalaşmak isteyen işçiyi işten atan patron ise, yine hükümet tarafından kollanıyor. Yine de bugün en kötü durumda bile mahkemeye gidip kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Mahkemeler kötü niyet tazminatına da hükmedebiliyor. Peki, tazminat hakkı fona devredilince ne olacak? 15 seneden önce işten çıkartılırsak tek kuruş alma hakkımız olmayacak!

Patron artık maliyetsiz işçi çıkartacak. Bugün çıkartılan işçiler başka fabrikada iş bulabiliyor. Kıdem tazminatı olmadığında emek piyasası işsiz işçi dolacak. Çalışanların da pazarlık gücü azalacağından ücretler adım adım yere serilecek. İşten çıkartılan asgari ücretin üstüne iş bulamayacak. Patronlar işçi ihtiyacını istihdam bürolarından sağlayacak. Bir kez çıkartılan işçi, simsarların elinde yılda en uzun 8 ay çalışarak 3600 günü nasıl tamamlayacak?

Emeğine sahip çık! Kendi geleceğini, çocuğunun geleceğini düşün!

Kıdem tazminatı saldırısının bir başka kandırmacası da eski sistemde devam etme hakkının tanınması. Nereye kadar? İlk işten çıkışa kadar. Sonra herkes fona geçmek zorunda kalacak. Birikmiş kıdem tazminatımızı alabilsek bile gelecekte mutlaka fon sistemine mecbur kalacağız. Çoluğumuza çocuğumuza, gelecek kuşaklara karanlığı ve köleliği miras bırakacağız. Üstelik yanı başımızda yeni işe girmiş bir işçinin bu değişiklik sonucu her an kolayca işten çıkartılabilecek olması eskiden beri çalışan kıdemli işçilerin üzerindeki baskıyı bugünden de arttıracak. Hayır! Bu kabul edilemez! Kıdemli ve kıdemsiz işçi diye bölünmenin, mücadeleyi zayıflatacak oyunlara gelmenin âlemi yok! Gelecekte çocuğunun yüzüne bakabilmek istiyorsan bugünden mücadele etmeye başla! Kıdem tazminatı saldırısından en çok etkilenecek genç işçi arkadaş, mücadelenin en önünde yerini al!

Dayatmaları kabul etme! Birlik ol! Örgütlen! Mücadele et!

Birlik olur, örgütlenir mücadele edersek bu saldırıları geri püskürtebiliriz. Sermayenin ayağının altında paspas olmak, işçi simsarına köle olmak kaderimiz değil!

İşçinin kıdemi genel grev sebebi!

Komiteler kuralım! Sendikalaşalım! Sendikalıysak, sendikalarımıza baskı yapıp, denetleyip harekete geçmelerini sağlayalım! Kıdem tazminatına dokunmaya ve bizi köleliğe mahkûm etmeye kalktıklarında tüm Türkiye'de üretimden gelen gücümüzü gösterecek dev bir grev hareketine şimdiden hazırlık yapalım!

Devrimci İşçi Partisi