Devrimci Marksizm dergisinin İngilizce yıllığının 3. sayısı çıktı!

Devrimci Marksizm dergisinin İngilizce yıllığının 3. sayısı çıktı!

Devrimci Marksizm dergisi 2017’den beri olağanüstü bir çabayla yılda dört olağan sayının yanı sıra bir de İngilizce yıllık seçki yayınlıyor. Bu yılın sayısı olan Revolutionary Marxism 2019 (İngilizce Devrimci Marksizm demek) gün yüzünü görmüş bulunuyor.

2019’un ana dosyalarını “Faşizm”, “Sosyalist hareketin tarihinden temalar” ve “İran Devrimi’nin 40. yılı” oluşturuyor. Faşizm teması Devrimci Marksizm’in hem dünyada hem de Türkiye’de yaşanan gelişmeler dolayısıyla 2016’dan bu yana işlediği bir tema. Bu sayıda ana dosya olarak yer almasının nedeni, 23-26 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinden, burjuva yorumcularca “sağ popülist” olarak anılan ön-faşist partilerin büyük bir başarı ile çıkması ihtimalinin çok güçlü olması. Sungur Savran ve Mustafa Kemal Coşkun, faşizmin tarihteki yerini ve sınıf karakterini tartışıyor.

Uluslararası sosyalist hareketin 20. yüzyılda yaşadığı deneyimler, 21. yüzyılın sosyalist kuşakları için derslerle dolu. Revolutionary Marxism 2019’da Armağan Tulunay, öldürülmesinin 100. yılı vesilesiyle tarihin en büyük kadın devrimcisi Rosa Luxemburg’u, Burak Gürel Çin’de Mao dönemindeki gelişmelerin daha sonra kapitalist restorasyonun yolunu nasıl döşediğini, Sungur Savran ise Nâzım Hikmet’in Stalinizme karşı nasıl mücadele ettiğini anlatıyor. Bir de (maalesef erken yaşında yitirmiş olduğumuz) bir Kübalı Marksistin (Celia Hart) Trotskiy ile Che’nin Marksizmlerindeki ortak yanları inceleyen bir yazısına yer veriyor. Küba’da Mayıs başında toplanacak olan Trotskiy konferansında Devrimci İşçi Partisi’nden de bir delegasyon yer alacak, bildiriler sunacak.

Revolutionary Marxism, bu üçüncü sayısıyla önemli bir atılım yapıyor. Derginin girişimiyle bölgemizin (Balkanlardan Kafkasya ve Ortadoğu’ya) bir dizi Marksist teori dergisiyle bir iş birliği ağı kuruluyor. Bu iş birliğinde şimdilik Devrimci Marksizm dışında üç dergi var: Epanastitiki Marksistiki Epitheorisi (Devrimci Marksist Dergi-Yunanistan), Dversia (Yol Ayrımı-Bulgaristan), Praxis (Praksis-İran). İşbirliğinin ilk uygulaması derginin bu sayısında her bir ortaktan yollanmış birer yazı. “İran Devrimi’nin 40. yılı” dosyasının bir yazısı “Praxis Komünist Kolektifi” imzasını taşıyor. (Öteki ise Devrimci Marksizm okurlarının aşina oldukları bir isim olan Araz Bağban’ın.) “Marksist dergiler işbirliği ağı” dosyasında ise, Epanastitiki Marksistiki Epitheorisi’den Katerina Matsas yoldaşımızın Ekim devrimi ertesinde günlük hayatı anlatan, Dversia dergisinden Avustralya kökenli bir Marksist olan Jock Palfreeman’ın Marx’ın insan haklarına yaklaşımını inceleyen birer yazısı var. Bu bölümde, Revolutionary Marxism’in ilk sayısından itibaren hep bir yazısı yayınlanmış olan Macar dostumuz ve yoldaşımız Tamás Krausz’un ise 1919 Macar devrimini 100. yılında savunan bir yazısı yer alıyor.

Devrimci Marksizm, DİP’in pratik alandaki proletarya enternasyonalizminin teorik alandaki izdüşümü görevini Revolutionary Marxism aracılığıyla başarıyla sürdürüyor.

 

Dergiyi internet üzerinden indirmek için tıklayın