Başyazı: Sınıf savaşını yükseltelim! Erdoğan’ın, patronların, emperyalistlerin savaşında telef olmayalım!

Ülkede gündem yoğun, gündem sıcak. Mecliste bütçe yapılıyor, sınırda uçaklar düşüyor. Kuzey, güney ve doğu komşularımızın hepsiyle savaşın eşiğine geldik. Belli ki bütçe savaş bütçesi olacak. Alev alev yanan gündemin içinde yanan ise yine işçiler emekçiler olacak.

İşçi emekçi, buğdaya, doğalgaza ambargo olursa ekmek zamlanır mı,  kışı nasıl geçireceğiz diye düşünedursun, Kaçak Saray'ın aylık 1 milyon 200 bin liralık elektrik faturasından taviz yok. Ekmeğe zam da işçinin emekçinin sorunu. Ne de olsa patron sınıfı ve saray erkânı ekmeksiz götürüyor!

AKP hükümeti, seçim vaadi olan 1300 lira asgari ücreti nereden çıkaracağım diye patronlarla kafa kafaya vermiş plan program yapıyor. Açlık sınırının dahi üstüne çıkamayan bu asgari ücret rakamı için kıdem tazminatını kaldırmaktan işsizlik fonunu yağmalamaya ve yatırımları Mısır’a, Romanya’ya kaçırmaya kadar pek çok alternatif üzerinde duruyorlar. Patronlar, madem öyle işçi çıkartırız diyor. Erdoğan, fakiri tahrik etmeyin dedi ama fakiri işten çıkarmayın demedi sonuçta... O da zaten 657'yi kaldırıp memuru işten atmanın peşinde.

İşsizler ordusunun büyüyeceği bir dönem bizi bekliyor. Bu taşeronlaştırmanın da artması demek. Mahkeme kararıyla bir bölümünün kadrolu olması gerektiği zaten tescillenen 650 bin taşeron kamu işçisinden sadece 200 bini için kadro öngörülüyor. Toplamda ise 2 milyon taşeron işçisi var ve işten atılan her bir işçiyle taşeron safları daha da kalabalıklaşacak. 1300 liradan kaçmak isteyen patronun sığınacağı liman da yine taşeron olacak.

Gündem işçinin emekçinin gündemi ama konuşan patronlar. Kapitalizmden şikâyet edilecekse onu da biz ederiz diyor Ali Koç. Son bir yılda yüzlerce işçiyi sendikal tercihi dolayısıyla işten çıkaran, Arçelik LG fabrikasında hakkını arayan işçiyi polis marifetiyle dışarı attıran kapitalist ailenin parlak çocuğu olan kişiden bahsediyoruz.

İşçinin, emekçinin kendi gündemine sahip çıkma zamanı geldi de geçiyor. İşçinin gündemi belli: işsizlik, yoksulluk ve borç batağı. Ne 657'den vazgeçeriz ne de kıdem tazminatından. Açlık sınırının üzerinde asgari ücret hakkımız. Derhal net 1900 lira asgari ücret, asgari ücretten yüksek alan tüm işçilere de aynı oranda zam istiyoruz. Taşeron köleliktir. Yasaklanmalıdır. 2 milyon taşeron işçisine güvenceli kadro!  İşçinin çözümü belli: Parola 657, işaret 1900, hedef 2 milyon!

Kendi gündemimizi dayatalım! Sınıf savaşını yükseltelim! Yükseltelim ki Erdoğan’ın, patronların, emperyalistlerin savaşlarında telef olmayalım!

 

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Aralık 2015 tarihli 74. sayısının başyazısı olarak yayınlanmıştır.