Başyazı: Sıcak Sonbahar

Dünya ekonomisi 2008’de büyük sarsıntıya girdiğinden bu yana Gerçek gazetesi ve Devrimci İşçi Partisi bu krizin uzun soluklu olduğu, kolay kolay atlatılamayacağı konusunda uyarıyor. Gazetemiz dünya kapitalizminin krizinin her aşamasında ortaya çıkan durumu gerçekçi biçimde değerlendirerek işçi hareketini uyardı. Şimdi bir kez daha uyarıyoruz: önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında dünya ve Türkiye muhtemelen büyük bir ekonomik ve sosyal deprem yaşayacak. Enkazın altında kalmak istemiyorsak, mücadele için yığınak yapalım!

Yaklaşan felaketin ardındaki etkenler bu sayımızın iç sayfalarında, ortaya konuluyor. Dünya çapında çok ciddi bir ekonomik durgunluğun gelmekte olduğu anlatılıyor. Bu sefer Çin’in bile ciddi biçimde tökezleyeceğine ilişkin göstergeler sergileniyor. Avrupa’nın depremin merkezi olacağına dikkat çekiliyor. Yunanistan’ın çok yakında iflas ederek avrodan ayrılabileceği, bunun Avrupa Birliği’ni iliklerine kadar sarsacağı anlatılıyor. Bir de kriz İspanya’ya ve İtalya’ya bulaşırsa, tarihin en büyük ekonomik çöküntüsünün yaşanacağı uyarısı yapılıyor. En önemlisi: Türkiye’de artık büyüme hayalleriyle oyalanmanın çocukluk olacağına dikkat çekiliyor. 2012’nin ilk üç ayında yatırımlar yüzde 7,3 geriledi!

AKP hükümeti Suriye’de hâlâ Suudi Arabistan Vahhabiliğinin fedailiğini nasıl daha iyi yapacağının, Kürt halkını nasıl yenilgiye uğratacağının, gençliği nasıl itaatkâr kılacağının hesabını yapadursun! Yakında bütün ekonomik hesapları şaşacak! AKP hükümeti her alanda olduğu gibi ekonomik alanda da Türkiye’yi çöküntüye taşıyor.

Ama sendikalara bakınca, hükümetin ve patronların yine de daha hazırlıklı olduğunu teslim etmek gerek. Bakın Türk Hava Yolları’nda olana, 305 işçi hunharca işten atıldı. Bu işçiler Türk-İş üyesi. Türk-İş’in kılı kıpırdamadı. Bu olayın burjuvazi ve hükümet açısından kriz geldiğinde yaşanacakların bir testi olduğu ortada değil mi?

Yaz bitti. Sıcaktı, birçoğunu tembelleştirdi. Şimdi tatil ruh halinden çıkmanın zamanıdır. Sıcak sonbahar geliyor. Bu, başka bir sıcaklık… Bu sınıf mücadelesinin sıcak nefesi… Enkazın altında kalmak istemiyorsak ayağa kalkalım. Fabrikamızda, işyerimizde, okulumuzda örgütlenelim. Sendikalarımızı harekete geçirelim. İşçi sınıfının devrimci partisini inşa edelim. Söz konusu olan bizim ve çocuklarımızın geleceğidir!