Başyazı: Satılmış sendika istemiyoruz! MESS hükümeti de istemiyoruz!

Bursa birden bire Türkiye’nin başkenti oldu! Metal işçisi bir nehrin kolları gibi ayrı ayrı akıp sarı sendika Türk Metal’e birlikte vurdu. Renault’dan Tofaş’a, Mako’dan Coşkunöz’e, Valeo’dan Ototrim’e bir sel gibi yayılıyor hareket. Yıllardır Türk Metal’in, kendisinin değil patronların çıkarlarını savunduğunu kavramış olan dev fabrikaların güçlü işçi taburları, tepelerinde patronlarla sendika ağaları arasında kurulmuş olan bu düzeni çatır çatır yıkıyorlar. Bütün Türkiye işçi sınıfı onlara bakıyor. İşçi sınıfı mücadele sahnesine ilk ama devasa adımını nihayet atıyor!

Renault’da ilk büyük zaferini kazandı işçi: işten çıkartılan 16 arkadaşlarının etrafında kenetlendiler ve kararı iptal ettirdiler. Tofaş’ta aynı dayanışma tehlikeyi doğmadan bastırdı. Renault ile Tofaş rakip firmalar. Ama Renault işçisi ile Tofaş işçisi rakip değil sınıf kardeşi. Her ikisinin de karşısında sermaye ile onun kirli işlerini yapan sarı sendika var.

Metal işçisi için şimdi her şey birlik içinde mücadelesini ilerletip ilerletemeyeceğine bağlı. Bugün öfke içinde ayağa kalkan işçi, Türk Metal’den haklı olarak istifa ediyor. Ama yarın birliğini daha sağlam temellere bağlayacak yolu mutlaka bulmak zorunda. Örgütsüz güç kalıcı olamaz. Bu sel mutlaka kendine bir yatak bulmalı.

Patronların bir dayanağı sarı sendika ise öteki MESS hükümeti. Bu yılın Ocak ayında Birleşik Metal’e bağlı 15 bin işçi greve çıktı. Karşılarında, Schneider, Isuzu, Prysmian, Ejot Tezmak, Mahle, Alstom, Bekaert gibi adları olan kapitalist şirketler vardı. AKP hükümeti yurtdışındaki bakanların bile imzalarını alelacele kalıbına uydurarak topladı, bir gün içinde grevi “milli güvenlik” gerekçesiyle erteleme adı altında yasakladı. En başta da Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası. Demek ki bu hükümet için “milli” güvenlik yabancı sermayenin güvenliği imiş! Bu hükümet metal işverenleri örgütünün, yani MESS’in emrine amadedir!

Şimdi halk bu MESS hükümetine bir ders vermeye hazırlanıyor. AKP’nin oyları hızla geriliyor. Daha önce eski koalisyon ortakları cemaatle birbirlerine girmişlerdi. Şimdi birbirlerine de düştüler! Önüne gelen AKP kodamanı Tayyip Erdoğan’a bir laf sokuşturuyor. Başbakan Yardımcısı sıfatını taşıyan Bülent Arınç, AKP’li Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’i yolsuzlukla suçladı. Halk artık her şeyi anlıyor.

Böylece MESS’in etrafı boşalıyor. Yukarıda destekçisi hükümet gerileyecek. Aşağıda hizmetkârı sarı sendika çökecek. Türkiye işçi sınıfının geri kalanı, hayatlarını kazanmak için çalışırken yitirmek zorunda kalan madenciler, tersane işçileri, inşaat işçileri, mevsimlik işçilerin yanı sıra her türlü taşeron işçisi, asgari ücrete talim eden milyonlar, ama en çok fabrikalarda, toplu taşımada, ulaştırmada, belediyelerde, bacasız fabrika otellerde güçlü sınıf birlikleri olarak çalışan işçiler harekete geçtiğinde, patronlar sınıfı kendini öyle orta yerde yapayalnız bulacak!

Hoş geldin proletarya!

Bu yazı Gerçek Gazetesi'nin Mayıs 2015 tarihli 67. sayısının başyazısı olarak yayınlanmıştır.