Başyazı: İşçiye kalkan eller kırılır! Şaltere uzanan eller kazanır!

İşçiye kalkan eller kırılır! Şaltere uzanan eller kazanır!

İstibdad yani keyfi ve baskıcı yönetim, işçi düşmanı yüzünü hakkını arayan işçilere saldırarak gösteriyor. Eskişehir’de Entil, Hapalki, Tarkon firmalarının işçileri haklarını aramak için eylem yapıyorlar. Açlık grevine başladılar, polis çadırlarına saldırdı. Ankara’ya yürümek istediler, sokağa iner inmez gazla copla engellendiler. Polis, gazı doğrudan işçilerin gözünün içine sıktı. Gözaltına alınan işçiler oldu. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da yaralananlar arasındaydı. İstibdad sadece yürüyüşü engellemek değil işçi sınıfına gözdağı vermek niyetinde olduğunu gösterdi.

Daha önce, gasp edilen tazminatları için Ankara yollarına düşen Soma maden işçilerinin önünü jandarma ile kesmişlerdi. Sonra metal işçilerine saldırı geldi. Peşinden de sendikal hakları için ve işten çıkarmalara karşı direnen Maltepe Belediyesi işçileri polis saldırısından nasibini aldı. Polis ve jandarma bu saldırıları yaparken “eyleminiz yasadışı” diye anons yapıyor. Anayasal güvence altındaki sendikalaşma hakkını çiğneyen, ceza kanununda hapis cezası gerektiren bir suçu işleyerek sendikal faaliyeti engelleyen, yasadışı, haksız ve hukuksuz şekilde işçilere aylarca maaş vermeyen, işçileri işten atıp yasal tazminat haklarını gasp eden patronlara ses eden yok! Eylem, yürüyüş yapmak, iş bırakmak hepsi işçi sınıfının yasal ve meşru haklarıdır. Yasa dışına çıkan ve gayri meşru olan ise patronlar adına işçiyi ezmeye çalışan istibdad rejiminin kendisidir.     

MESS sözleşmeleri yaklaşıyor. Yerli-yabancı en büyük patronlarla, Türkiye işçi sınıfının öncü bölüğü metal işçilerinin sert bir sınıf muharebesi bizi bekliyor. İstibdad, grev yasaklarının yanına polis şiddetini katıp patronların yanındayım diyor. Ama istibdadın işçi düşmanı saldırılarından daha önemli bir şey var. O da işçilerin bu baskı karşısında yılmaması ve mücadeleyi sürdürmesidir. “İşçiye kalkan eller kırılsın” sloganı atan metal işçileri engelleri aşarak Ankara’ya yürümeye devam etti! Soma işçisi direnişini sürdürüyor, geri adım atmıyor, hükümete ve sarı sendikaya geri adım attırıyor, hakkını almak için bastırıyor. Maltepe Belediyesi’nde direniş devam ediyor. Bir buçuk yıldır direnişlerini sürdüren Cargill işçilerini, ayrıca Ataşehir Belediyesi işçilerini, greve çıkan Düzce Cam, Birlik Cam, Çetaş işçilerini de ekleyelim.

“İşçiye kalkan eller kırılır” sloganı elbette ki mecazi bir söylemdir. İşçiye kalkan eller, işçinin kararlılığı ve örgütlülüğüyle, işgalle, grevle, direnişle kırılır! Sermayenin halka korku salan istibdadı işçinin şaltere uzanan eliyle yıkılır!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2019 tarihli 122. sayısında yayınlanmıştır.