Başyazı: İşçisi, Kürdü, Alevisi, halkı, Erdoğan’ı kıskıvrak bağlayalım!

Erdoğan’ın büyük hayali gerçekleşiyor, Çankaya’ya çıkıyor. Türkiye’nin bütün iplerini eline almaya çalışacak, buna kuşku yok. Ama hâkim sınıflar içinde bugüne kadar ortak çıkarlar zedelenmesin diye susan bütün güçler, ABD ve AB’den Koç’lara, Ergenekonculardan Fethullahçılara, AKP’nin memnuniyetsizlerinden liberallere, artık kazanları kaynatmaya başlayacak. Yönetenler içindeki çelişkiler iç sayfalarımızda ayrıntılı olarak ele alınıyor.

Ama çok daha önemlisi, biz yönetilenlerin saflarındaki kaynaşma. Gezi ile başlayan halk isyanı Alevilerin, kadınların, 1990’lıların, kamu emekçilerinin, bütün bir genç kuşak emekçinin düşlerini ateşledi. Bu halk son bir yıl içerisinde uzun yıllar boyu göremeyeceği bir siyasi eğitimden geçti. Basının nasıl düzenin emrinde bir yalancılar ordusu olduğu, yargı sisteminin nasıl adaleti çiğneyen bir makine olduğu, siyaset ile yolsuzluğun nasıl iç içe geçtiği, kısacası kapitalist düzenin ikiyüzlü pisliği, en masum işçinin emekçinin bile kolayca görebileceği örneklerle bir bir ortaya döküldü.

Sonra Soma geldi. Ürkütücü boyutlar alan bu katliam, kapitalist düzenin nasıl sadece emeği değil, aynı zamanda işçi kanını ve hayatını emerek ayakta kaldığını Türkiye’nin yüzüne haykırdı. Gezi ile başlayan isyanı başarıya ulaştıramadıysa, bunun nedeni işçi sınıfının merkezinde yer alan kol işçilerinin durgun olması idi. Soma işçisinin içten içe korları yanan mücadelesi bunu değiştirme potansiyelini taşıyor.

Erdoğan’ın Gezi fırtınasını atlatmasının bir başka nedeni, son derecede mücadeleci olan Kürt halkının güvendiği siyasi hareketinin yanlış politikalarıydı. Ama Kürt sorunu artık kimsenin kontrol edemeyeceği kadar statükoyla çatışan bir nitelik taşıyor. Rojava, her türlü uzlaşma planını tehdit ediyor. Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinden birkaç gün önce, şimdi başbakanlığı bir ihtimal olarak konuşulan Ahmet Davutoğlu IŞİD’i savundu! Tayyip Erdoğan’ın seçildiği gün KCK bütün Kürt halkını ve gençliğini IŞİD’e karşı elde silah savaşa davet eden bir çağrı yayınladı. Kürt sorunu Erdoğan’ın elinde her an patlamaya hazır bir bombadır.

O zaman gelin işçiler ve emekçiler, Aleviler ve kadınlar, 1990’lılar ve Kürt gençleri, Erdoğan’ın, AKP’nin ve kapitalist düzenin ezdiği büyük kitleler, Erdoğan’ı çıktığı o Çankaya köşküne hapsedelim. Türkiye politikasının p’sine karışamasın. Türkiye işçi sınıfının yeni Soma’lar yaşamasını biz engelleyelim! Kadınların ve gençlerin özgürce yaşamasının önünü biz açalım! AKP’nin IŞİD’le el ele mezhep fitneciliğini biz durduralım! Kürt halkının bu topraklarda ve Ortadoğu’da özgürce yaşamasını hep birlikte biz sağlayalım! Biriken gücümüzle Erdoğan’ı önce tutsak edelim, sonra Gezi şehitlerinin, Roboski’nin ve sıfırlanamayan avroların ve dolarların hesabını soralım!

Bu yazı, Gerçek gazetesinin Ağustos 2014 tarihli 58. Sayısının başyazısıdır.